- Rada Rodziców
- Świetlica szkolna
- Stołówka szkolna
- Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
- Wykaz obowiązujących podręczników
- Biblioteka dla rodziców - pedagogizacja
- Porady dla rodziców
- Profilaktyka - WSZY
- Procedury dotyczące higieny i bezpieczeństwa
- Siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
- 10 wskazówek dla rodziców podczas zdalnego nauczania
- Wspracie w czasie pandemii koronawirusa i COVID19
- Wsparcie rodzin po PGR - dokumentacja
- LIBRUS - instrukcje (w j. polskim i ukraińskim - PL/ UA version)
- Komunikaty: stypendia, listy ministrów i inne
- Konsultacje nauczycieli - rok szkolny 2024/2025
- Program naprawczy od roku szkoolnego 2023/2024
- Standardy Ochrony Małoletnich
Porady dla rodziców
Jak spędzać czas z dzieckiem/ z dziećmi?
Drodzy rodzice, już niedługo Wasze dzieci będą miały ferie zimowe, a co z tym się wiąże więcej…dużo więcej wolnego czasu, a my więcej stresu, ponieważ pracując będziemy się martwić o nasze dzieciaki, a także będziemy mieć wyrzuty sumienia, że nie poświęcamy im wystarczającej ilości czasu.
Czas jaki spędzamy z naszymi dziećmi ma ogromne znaczenie, ponieważ dzięki temu nawiązuje się ogromna więź, jednak czasem mamy go tak mało… za mało….
Są różne sposoby spędzania wspólnie czasu, ponieważ mogą to być gry, wyjazdy, zabawy, a także czas na placu zabaw. My rodzice do przynajmniej ósmego roku życia starajmy się organizować czas dzieciom i pokazujmy ciekawostki z życia codziennego i świata. Dom może być również ciekawym miejscem zabaw, ponieważ dzieci mają wiele pomysłów. Możemy w tym uczestniczyć, a dzieciom jest wtedy o wiele przyjemniej - bawmy się w dom, w rodzinę, a także lalkami, samochodami, czy w teatr. Obecnie rynek jest „ zawalony ” różnymi zabawkami, ale nie zastąpią one dziecku czasu spędzonego z rodzicami. Czasami zdarza się, że jedyny wolny czas jaki mamy, to weekend. Starajmy się, aby był on jak najlepszy po to, aby dzieci wiedziały że mogą na nas liczyć i czuć w nas wsparcie. Nasze dzieci mogą również o wiele przyjemniej spędzać z nami czas w trakcie dni okolicznościowych. W ciągu roku jest ich bardzo dużo, ponieważ są to święta ale również dni wolne czy urodziny dziecka. To ostatnie jest wyjątkowe i dlatego tutaj nasze zaangażowanie powinno być ogromne. Najważniejsze jest jednak to, że dziecko ma poczucie, że jest dla nas najważniejsze. Jeśli relacje z dziadkami również są dobre, to niech i oni dołączą do wspólnego spędzania czasu. Dziadkowie mogą być również organizatorami zabaw, jakie oni pamiętają ze swojego dzieciństwa. Jest to coś zupełnie odmiennego od współczesnej elektroniki i komputeryzacji, dlatego dzieci często są zaciekawione takimi zabawami.
Jednak najważniejsze w tym wszystkim jest zainteresowanie i miłość okazywana dziecku ponieważ od tego zależy jak dziecko wspomni dzieciństwo.
Życzę sukcesów !!!
Pedagog szkolny
Poczytaj swojemu dziecku/ swoim dzieciom!
"Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą,
jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji"Jim Trelease
Rodzice towarzyszą dzieciom w ich wszechstronnym rozwoju od narodzin. Rodzice są pierwszymi i najważniejszymi nauczycielami dziecka, którzy zaznajamiają je z otaczającym światem. Aby twórczo stymulować rozwój dziecka i wzbogać jego doświadczenia warto zaznajamiać dzieci z literaturą. Żywy kontakt dziecka z wierszami, opowiadaniami, bajkami, historiami pozytywnie wzbogaca poznawczo, rozwija umiejętności językowe, wpływa pozytywnie na relacje interpersonalne. Czytanie ma duży wpływ na rozwój wyobraźni dziecka, bardzo mocno rozwija wrażliwość i empatię, ponadto buduje samouznanie i ułatwia samodzielne czytanie. Uczy nieagresywnych sposobów rozwiązywania konfliktów i co najważniejsze – kształtuje nawyk czytania na całe życie. czytanie powinno stać się swoistą alternatywą oglądania telewizji. Wystarczy tylko 20 minut dziennie. To najważniejsze 20 minut dnia życia dziecka, które mogą wzmocnić więź między dorosłym a dzieckiem. Czytanie kojarzy się z przyjemnością i poczuciem bezpieczeństwa już od najmłodszych lat. Dostarcza ogromnej wiedzy ogólnej, czynnie rozbudowuje słownictwo, uczy myślenia, pomaga zrozumieć siebie, ludzi i otaczający świat. Warto jest czytać książki dzieciom w każdym wieku, i tym, które mają rok, kilka i kilkanaście lat. Bezpośrednie oddziaływanie czytania na rozwój dziecka to wszystkie te korzyści, które niesie ze sobą kontakt z lekturą. Dziecko zdobywa różnorodną wiedzę, począwszy od nauki pisania i czytania do wzbogacania zakresu słownictwa, rozwój wyobraźni, umiejętność prawidłowego i elokwentnego wypowiadania się. Czytanie ma ogromny wpływ również na emocjonalną sferę dziecka, która rozwija się podczas głośnego czytania dzieciom książek przez rodziców. Bezpośredni kontakt z lekturą zaspokaja bowiem podstawowe potrzeby dziecka, dostarcza przyjemności wynikającej z samego obcowania z książką. Książka zaspokaja ciekawość poznawczą dziecka, jak też potrzebę marzenia, chęć przeniesienia się w inny świat, w świat zabawy na niby. A zatem: poczytaj, mamo, poczytaj, tato swemu dziecku chociaż przez dwadzieścia minut dziennie. Naprawdę warto.
Zalety głośnego czytania dziecku:
- buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem - zapewnia emocjonalny rozwój dziecka - rozwija język, pamięć i wyobraźnię - uczy myślenia, poprawia koncentrację - wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka - poszerza wiedzę ogólną - ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole - uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu - zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów - chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury - kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.
Jak rozmawiać z nastolatkiem? Chcesz wiedzieć więcej klknij w link poniżej.
JAK_ROZMAWIAC___Z_NASTOLATKIEM.pdf