AKTUALNOŚCI

          • Odbiór zaświadczeń z egzaminów ósmoklasisty

          • Od 4 lipca 2025 r. od godz. 11:00 w sekretariacie można odbierać zaświadczenia z wynikami egzaminów ósmoklasisty.

            Warto też przeczytać list, z którym się zgadzamy:

             

            List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na ogłoszenie wyników egzaminów

            „Nie wszystko, co się liczy, da się policzyć. I nie wszystko, co da się policzyć, naprawdę się liczy.”Albert Einstein.

            Szanowni Państwo,Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice i Dyrektorzy,

            czas egzaminów i czas ogłoszenia wyników to momenty, które wstrzymują oddech.Tyle przygotowań, tyle godzin spędzonych nad książkami, tyle prób i nadziei, a potem nagle wszystko zostaje sprowadzone do jednej liczby. Wynik. Suche, zimne cyfry, które mają opowiedzieć całą historię o wysiłku, wiedzy, a czasem nawet o Was samych.

            Ale czy naprawdę mogą?

            Egzaminy są ważne, nawet bardzo ważne. To prawda. Pokazują, czego się nauczyliśmy, pomagają przejść do następnych etapów, otwierają kolejne drzwi, są obiektywnym sposobem sprawdzania wiedzy i są potrzebne. Tyle tylko, że nigdy nie powiedzą wszystkiego, bo nie są w stanie zmierzyć, kim naprawdę jesteśmy. Nie potrafią opisać całej opowieści o człowieku.

            Nadszedł ten dzień. Wyniki. Kolumny, procenty, średnie i tabele, które próbują nas uporządkować i przypisać miejsce. Już można porównywać: kto wyżej, kto niżej, kto osiągnął próg, kto został pod nim, a kto jest nad nim. Już można tworzyć rankingi i zestawienia.

            Tak działa świat liczb: szybko dzieli, ustawia w kolejności i przypisuje etykiety: lepszy, gorszy. A przecież w rzeczywistości to tylko fragment prawdy o nas. Ułamek, żeby nie powiedzieć okruch, bo liczby nie widzą całego człowieka. W świecie liczb wszystko ma swoje miejsce. W świecie człowieka wszystko ma swoją historię.

            Zanim pozwolimy, by te cyfry przysłoniły nam wszystko inne, zanim uwierzymy, że ranking mówi o nas wszystko i zanim pomylimy wynik z wartością – zatrzymajmy się choć na chwilę.

            Drodzy Uczniowie,wiem, że czekaliście. W napięciu i w niepewności, czasem w nadziei, a czasem w lęku. Dla niektórych z Was ten dzień przyniósł radość, dla innych rozczarowanie, a może nawet ciężar, który trudno od razu unieść. Chciałbym, żebyście usłyszeli: żaden egzamin nie potrafi opowiedzieć całej Waszej historii.

            Wynik potrafi policzyć punkty, ale nie widzi dni, kiedy wstawaliście rano, choć nie mieliście już siły. Nie widzi wieczorów, kiedy po raz kolejny próbowaliście zrozumieć coś co nie chciało się poukładać. Nie zna chwil, w których walczyliście ze zmęczeniem, z rezygnacją, ze zwątpieniem, nie zna tego wewnętrznego wysiłku, którego nie widać na wykresach. Wynik nie słyszy tego głosu w środku, który mówi: „Nie dam rady” i nie widzi, że mimo tego wstajecie i próbujecie jeszcze raz, jeszcze raz i czasem jeszcze kolejny raz.

            Nikt nie zobaczy w tabeli, że odważyliście się usiąść do egzaminu, choć czasem kosztowało Was to więcej niż sama nauka. Nikt nie policzy, ile musieliście w sobie pokonać, żeby w ogóle spróbować.

            Jesteście wystarczający. Już teraz. Dokładnie tacy, jacy jesteście i nie musicie nikomu niczego udowadniać. Nie musicie się ścigać o cudze uznanie. Wasza wartość nie mieści się w tabeli. Wynik to tylko liczba, a człowiek to ktoś znacznie więcej. To, co się naprawdę liczy, nie ma miejsca w rankingu. Liczy się to, że idziecie dalej i że w tej drodze się nie poddaliście. I nigdy się nie poddawajcie! Nie musicie być ani pierwsi ani idealni. Wystarczy, że jesteście sobą.

            Drodzy Nauczyciele i Dyrektorzy,nikt nie wpisze w raport tego, że zostaliście dłużej, choć mogliście już wyjść. Nikt nie zapisze, że tłumaczyliście jeszcze raz, czasem po raz dziesiąty i że znajdowaliście czas, choć często brakowało go dla siebie. Nikt nie stworzy wykresu, który pokaże, ile razy dzięki Wam ktoś odważył się spróbować jeszcze raz, ile razy Waszym uczniom udało się podnieść.

            Tego nie ma w tabelach, tego nie znajdziemy w zestawieniach i tego nie odnotuje żadne podsumowanie roku, ale to zostaje w człowieku, czasem na całego jego życie. Za te wszystkie chwile, których nikt nie policzy, dziękuję Wam z całego serca.

            Wiem, że łatwo będzie Was oceniać. Wiem, że pojawią się rankingi, wykresy i porównania. Wiem, że niektórzy będą próbowali sprowadzić szkołę do słupka w Excelu, jakby szkoła była linią produkcyjną, która wypuszcza gotowe produkty.

            Tyle tylko, że szkoła nigdy nie była fabryką. Szkoła nie jest miejscem w rankingu, nie jest wykresem i nie jest tabelą. Szkoła to przestrzeń, w której człowiek uczy się świata i uczy się siebie. To miejsce prób, błędów, niepowodzeń i odwagi, żeby mimo wszystko spróbować jeszcze raz.

            Edukacja nie mieści się w tabelach i może od samego początku wcale nie o liczby w niej chodziło.

            Drodzy Rodzice,w codziennym pośpiechu, w gąszczu ocen i szkolnych podsumowań łatwo zapomnieć o czymś bardzo ważnym, o czymś co czasami umyka: macie najlepsze dzieci z możliwych. Takie, jakie są. Nie takie, jakimi chcieliby je widzieć inni, nie takie, które idealnie pasują do rankingów i wykresów, ale właśnie takie: ze swoim tempem, ze swoim sposobem rozumienia świata i ze swoją własną drogą.

            One nie muszą być wyżej w zestawieniu. One potrzebują przede wszystkim, żeby ktoś w nie uwierzył. Szczególnie wtedy, gdy same w siebie nie wierzą. To właśnie wtedy Wasza obecność ma największą wartość. Dziękuję Wam za to, że codziennie ich wspieracie. Czasem wystarczy po prostu przy nich być. Wystarczy powiedzieć: „Jest ok, naprawdę. Taki, jaki jesteś, jesteś najlepszy.” I zostać, nawet jeśli przez chwilę dziecko w to nie uwierzy.

            Szanowni Państwo,Dzieci nie proszą o to, żeby ciągle były (naj)lepsze.Dzieci proszą, żeby je dostrzec.I żeby się od nich nie odwracać.

            Pamiętajmy, że nie idziemy równymi ścieżkami, by mierzyć, kto kroczy szybciej. Idziemy obok siebie, by się dostrzegać – w słońcu, w cieniu i w pełni tego, kim jesteśmy.

            Wielkopolski Kurator Oświatydr Igor Marek Bykowski

            wko_list-na-wyniki-egzaminow.pdf

          • Defibrylator dla szkoły i Karbia!

          • Dzień dobry

            Szanowni Państwo jakiś czas temu zaproponowałem Radzie Rodziców działanie polegające na zbiórce środków na defibrylator dla szkoły. Ponieważ jako szkoła sami nie możemy takiej zbiórki przeprowadzić nasza wspaniała Rada Rodziców podjęła się tego zadania i zgłosiła szkołę do programu Serce bije w szkole!

            Ogrom pracy jaki Rada Rodziców w to włożyła zakończył się pierwszym sukcesem i zbiórka na defibrylator została założona. Teraz pora na Nas Wszystkich wspomóc to działanie i osiągnąć drugi sukces i zebrać 9450,00 zł na defibrylator. Podjęliśmy decyzję, że będzie to defibrylator zewnętrzny. Zostanie zainstalowany na zewnątrz szkoły, aby cała społeczność Karbia mogła z niego w razie konieczności skorzystać (oby nie, ale nigdy nie wiadomo).

            Zwracam się z prośbą o udostępnienie zbiórki w Państwa mediach społecznościowych, proszę o zaangażowanie rodziny bliższej i dalszej, znajomych, kolegów i koleżanki, wszystkich, którzy mogą nas wspomóc. Jeśli zbierzemy więcej to jeszcze lepiej bo doposażymy szkołę w inne potrzebne rzeczy.

            Zróbmy to Wszyscy dla Siebie, dla Karbia, dla Bytomia! Do dzieła!

            KLIKNIJ W TO - Zrzutka na defibrylator dla szkoły i Karbia!

            Z pozdrowieniami

            Dyrektor szkoły - Krzysztof Kawka
            Przewodnicząca Rady Rodziców - Justyna Klasa

          • Apel Samorządu Uczniowskiego.

          • W dniu 18.06.2025 odbył się apel Samorządu Uczniowskiego. W trakcie apelu nastąpiło uroczyste przekazanie Pocztu Sztandarowego a następnie zaprzysiężenie nowego Pocztu Sztandarowego. Ustępujący uczniowie, uczniowie klas 8, przekazali Sztandar uczniom klas 6. Ogłoszone zostały wyniki Współzawodnictwa Klas. Zmagania wygrały klasy: 3 B - wychowawca p. mgr Katarzyna Burg oraz 7 A - wychowawca p. mgr Małgorzata Wilk. Tradycyjnie klasy otrzymały Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Radę Rodziców SP 21. Wręczono również nagrody z  konkursów szkolnych, regionalnych i krajowych. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

          • Podsumowanie udziału w Ogólnopolskim Projekcie edukacyjnym „Alfabet logopedyczny”

          • W roku szkolnym 2024/2025 grupa uczniów klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4a , uczęszczających na zajęcia logopedyczne  wzięła udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Alfabet Logopedyczny”. Głównym celem projektu było zadbanie o właściwą stymulację rozwoju mowy oraz wdrażanie profilaktyki logopedycznej. Koordynatorem przedsięwzięcia w naszej szkole była pani Katarzyna Burg, a zadania z projektu realizowała wraz z nią pani Beata Bulińska.

            Realizacja projektu rozpoczęła się w październiku 2024, a zakończyła w maju 2025 r. Podczas wykonywania zaplanowanych zadań uczniowie podnosili sprawność aparatu artykulacyjnego oraz oddechowego, poszerzali słownictwo czynne i bierne, ćwiczyli umiejętności rozumienia, uwagi słuchowej oraz koncentracji na wykonywanym zadaniu, rozwijali słuch fonematyczny i poczucie rytmu, podnosili sprawność w zakresie motoryki oraz doskonalili wrażliwość, percepcję i pamięć słuchową.

            Uczniowie z dużym zaangażowaniem i radością podejmowali kolejne wyzwania, dzięki czemu udało się zrealizować 10 zadań z listy proponowanych przez organizatora.

            Bardzo dziękujemy za udział w projekcie. Jednocześnie deklarujemy swój udział również w przyszłorocznej edycji.

          • Twórczo i patriotycznie – podsumowanie realizacji Ogólnopolskiego Projektu „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna”

          • Projekt „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna” był realizowany w klasach 1a, 2a, 2b, 3a, 3b w roku szkolnym 2024/2025. Głównym założeniem było rozwijanie wiedzy uczniów o ich najbliższym otoczeniu poprzez interdyscyplinarne działania edukacyjne.

              Projekt był realizowany w ramach zajęć plastycznych i edukacji społecznej. Głównym celem przedsięwzięcia było kształtowanie wśród dzieci poczucia przynależności do swojego domu, miejscowości i kraju, a także promowanie postaw patriotycznych, budzenie zainteresowania historią regionu oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności artystycznych. Działania podejmowane przez uczniów były ściśle związane z ich najbliższym otoczeniem. Dzieci chętnie angażowały się w różnorodne aktywności, które pozwalały im lepiej poznać swoją „małą ojczyznę”.

             Podczas zajęć plastycznych dzieci rysowały swoje domy, skupiając się na najważniejszych detalach, które zapamiętały. Była to doskonała okazja, by porozmawiać o tym, czym jest dom i jaką pełni rolę w życiu każdego człowieka.

             Kolejnym krokiem było stworzenie prac przedstawiających ważne miejsca w małej ojczyźnie – takie jak place zabaw, szkoła, boiska, domy dziadków – czyli przestrzenie, z którymi uczniowie są szczególnie związani emocjonalnie. Dzieci odwiedzały też ciekawe miejsca w naszej miejscowości i poznawały ich historię. stotnym elementem projektu była także edukacja patriotyczna. Uczniowie wykonywali prace techniczne na temat symboli narodowych – flagi, godła i hymnu – poznali ich historię oraz znaczenie, a także dowiedzieli się, jak okazywać im szacunek podczas uroczystości i świąt państwowych.

            W dalszej części projektu dzieci tworzyły prace plastyczne przedstawiające ich ulubione miejsca. Każdy rysunek był opatrzony krótkim opisem, w którym uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami i emocjami.

              Realizacja projektu „Mój dom, moje miasto, moja ojczyzna” była dla uczniów niezwykle wartościowym doświadczeniem. Dzięki różnorodnym działaniom uczniowie mogli lepiej poznać swoje otoczenie, rozwijać poczucie tożsamości lokalnej oraz wyrażać swoje emocje i przemyślenia poprzez sztukę. Projekt pozwolił również wzmocnić więź z domem rodzinnym, miejscowością i krajem.

          • Podsumowanie II edycji Ogólnopolskiego Projektu „Klasa w terenie”

          • W roku szkolnym 2024/2025 uczniowie Klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3b wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Klasa w terenie”.

            Głównym celem projektu było promowanie wartości edukacji na świeżym powietrzu oraz zachęcenie nauczycieli i uczniów do opuszczenia sal lekcyjnych. Zrealizowano szereg lekcji terenowych, które pozwoliły uczniom uczyć się poprzez bezpośrednie doświadczenie. Zajęcia prowadzone były w różnych przestrzeniach przyrodniczych i miejskich, co umożliwiło uczestnikom poznanie otaczającego ich świata w sposób angażujący różne zmysły. Edukacja terenowa okazała się niezwykle atrakcyjną i efektywną formą nauczania. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, chętnie współpracowali i wykazywali duże zainteresowanie ich tematami. Lekcje na świeżym powietrzu były nie tylko pouczające, ale także dostarczyły wielu pozytywnych emocji, co sprawiło, że na długo pozostaną w pamięci uczestników. Projekt „Klasa w terenie” zrealizowano z sukcesem i spotkał się on z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli.

          • Dzień Pustej Klasy 2025 #dzienpustejklasy2025

          • Dzień Pustej Klasy 2025 świętowany był cały tydzień. Uczniowie klasy 1 A i 3 B byli w Zbrosławicach, w stadninie koni. Były tam również gry i zabawy na otwartej przestrzeni w otoczeniu pól i łąk. Klasa 1 B była w Muzeum Chleba. Poznawali tak tradycje związane z wypiekiem chleba, poznawali zawód piekarza. Uczniowie klas 7 i 8 byli w Warszawie. W kolejnych dniach zorganizowane były:- wyjście na przedstawianie, zajęcia terenowe w ZOO, wyjścia do kina, na zawody sportowe, wyjścia do CPU oraz wycieczka do Palmiarni w Gliwicach, na której atrakcją była podróż pociągiem. Było wiele możliwości, z których wszyscy chętnie skorzystali. Była zabawa, nauka i uśmiechy. 

            https://www.dzienpustejklasy.pl

          • Ogólnopolska Akcja „Dzieci uczą rodziców”

          • W tym roku mija dokładnie 1000 lat od koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski – wydarzenia, które na zawsze zapisało się na kartach naszej historii.

            Z tej wyjątkowej okazji uczniowie klasy 1a, 2a, 2b, 3a, 3b   wzięli udział w kolejnej i zarazem ostatniej lekcji w ramach ogólnopolskiej akcji „Dzieci uczą rodziców”, podczas której dowiedzieli się, że król był odważnym i mądrym władcą, który dbał o rozwój kraju i chrześcijaństwa.

             Jego koronacja była bardzo ważna, bo pokazała, że Polska jest silnym i niezależnym państwem. Dowiedzieli się również na czym polega różnica między faktami historycznymi, a legendami. Na tej lekcji uczniowie po obejrzeniu prezentacji wykonywali różnorodne zadania na kartach pracy i robili to z dużym zaangażowaniem.

          • Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

          • 12 czerwca dzieci z Przedszkola nr 39, odwiedziły naszą szkolną bibliotekę. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem, a dla niektórych z nich była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.

            Podczas spotkania maluchy obejrzały bajkę „Franklin i książka z biblioteki” oraz różnego typu książeczki. Ważną częścią spotkania była rozmowa o czym można przeczytać w książkach. W trakcie pobytu dzieci dowiedziały się również jak należy zachować się w bibliotece.

            Wprowadzenie dziecka w świat literatury oraz nawyk stałego obcowania z książką jest ważnym elementem jego rozwoju, dlatego też każdego roku z chęcią gościmy przyszłych czytelników w naszej bibliotece.

          • Wyniki V edycji konkursu "Sfotografuj matematykę. Matematyka inaczej”

          • Od 15 do 30 maja, szukaliśmy matematyki wiosną i próbowaliśmy ją sfotografować.

            Konkurs po raz kolejny zachęcał uczniów do obserwowania otaczającego świata i szukania matematyki w różnych aspektach życia. Napłynęło wiele prac, pokazaliście, że potraficie zobaczyć matematyczne niuanse w dziwnych miejscach, nawet w porach roku.

            1 miejsce Michał Lizurej kl.5b

            2 miejsce  Nadia Moskwa kl.8a

            3 miejsce Julia Klonowska kl. 8b

            Wszystkim fotografom dziękuję za udział w konkursie i życzę powodzenia w kolejnych edycjach - Elżbieta Malec

          • Po Pikniku Rodzinnym 2025

          • Szanowni Nauczyciele i Rado Rodziców

            Serdecznie dziękuję za czwarty już Piknik Rodzinny. 

            Wasze zaangażowanie, ciężka praca i poświęcenie są motorem napędowym do dalszej pracy dla szkoły i całego środowiska szkolnego. Szczególne podziękowania kieruję do zarządu Rady Rodziców.

            Dziękuję z całego serca wszystkim rodzicom, którzy wspomogli szkołę i Radę Rodziców w organizacji tego wydarzenia, za przekazane dary, fanty, ciasta i inne produkty i rzeczy, aby Piknik się udał.

            Serdecznie dziękuję w imieniu swoim i Pani wicedyrektor Marzeny Wołosz.

            Mam nadzieję, że za rok znów spotkamy się podczas tego ważnego wydarzenia w życiu naszej szkoły.

            Krzysztof Kawka

            dyrektor szkoły

          • Już są! Już czekają! Oskary Edukacji!

          • Już niedługo dowiemy się, kto otrzyma jednego z 12 Oskarów Edukacji w naszej szkole.

            Statuetki przyznajemy w kategoriach:

            Primus Inter Pares 2025 (Absolwent Roku 2025)

            Societati Consulens 2025 (Społecznik Roku 2025)

            Corpore Firmissimus 2025 (Sportowiec Roku 2025)

            Artifex Optimus 2025 (Artysta Roku 2025).

            My już wiemy! Wy dowiecie się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2024/2025 w dniu 27 czerwca 2025 r.

            Statuetki ufundowała Rada Rodziców! Serdecznie Wam dziękujemy!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Lompy
      • 32/ 280-29-30 (od godz. 7:00 do 15:00)
      • ul. Worpie 14-16
        41-906 Bytom
        Poland
      • NIP 626- 26-26-732
    • Logowanie