- Godziny urzędowania szkoły
- Historia szkoły
- STATUT
- Przedmiotowy System Oceniania klasy I-III
- Przedmiotowy System Oceniania klasy IV-VIII
- Ocena zachowania
- Regulamin zajęć zdalnych
- Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny
- Szkolny Kodeks Zachowań
- Kalendarz roku szkolnego 2024/2025
- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego
- Kierunki polityki oświatowej państwa 2024/2025
- Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)
- Regulamin Monitoringu Wizyjnego
- REGULAMIN FUNKCJONOWANIA DZIENNIKA ELEKTRONICZNEGO
- ZMIANA SIEDZIBY SZKOŁY - Uchwała Rady Miejskiej nr XXXVI/523/20
- Certyfikaty/ zaświadczenia
- Podręczniki/ programy 2024/2025
- Wniosek o wydanie świadectwa pracy i druku ERP-7
Historia szkoły
NASZYM PATRONEM JEST JÓZEF LOMPA
Urodził się 29 czerwca 1797 w Oleśnie, zmarł 29 marca 1863 w Woźnikach. Był górnośląskim działaczem, poetą, tłumaczem, publicystą. Współpracował z wieloma ówczesnymi pismami, był pionierem oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku. Prekursor procesu polskiego odrodzenia narodowego na Górnym Śląsku oraz autor polskich podręczników szkolnych.
Historia Szkół Podstawowych Bytom - Karb
1 grudnia 1860 roku powstała w Karbiu pierwsza szkoła w prywatnym domu ob. Wilczka przy ul. Miechowickiej.
Jej pierwszym nauczycielem był Ignacy Hajduczek pochodzący z Piekar Śląskich. Była to szkoła, w której uczono w języku polskim. Gdyby nie powstała, dzieci nadal chodziłyby do szkoły w Miechowicach. Pierwsza wzmianka o ilości uczniów, którzy zostali objęci nauką w tej szkole mówi o 145 dzieciach. Ale już w 1885 roku było 338 uczniów, a na przełomie wieków 808. Również w tym okresie szkoła była szkołą niemiecką. Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, a dokładnie od lutego 1919 roku wprowadzono w szkole nauczanie religii i języka polskiego. 2 listopada 1920 roku przybyła do szkoły Komisja Zarządu Szkolnego, aby rozstrzygnąć spór z rodzicami w sprawie nauczania języka polskiego. Po czternastu dniach negocjacji zdecydowano, że we wszystkich klasach i stopniach przez 6 godzin w tygodniu będzie nauczany język polski. W czasie Trzeciego Powstania Śląskiego nauczyciele wyjechali do Bytomia. Szkołę oflagowano polską flagą. Karb był całkowicie w rękach Polaków. Szkoła była polska, a lekcje w niej prowadzili polscy nauczyciele między innymi p. Szymik, p. Grabowa. Po dojściu Hitlera do władzy, szkoła stała się całkowicie niemiecka. Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej znowu stała się szkołą polską. Do Karbia powracają rodziny polskie, które uciekły przed niemieckim okupantem.
Okoliczności powstania szkoły nr 20 W Karbiu
4 kwietnia 1945 roku przybył do Karbia polski nauczyciel Wincenty Kruk, który przystąpił do tworzenia polskiej szkoły na tym terenie. Budynki przy ulicy Konstytucji 123 były bardzo zniszczone. Sale lekcyjne i urządzenia szkolne były zdewastowane. W trochę lepszym stanie była sala gimnastyczna. Jednak i ona w wyniku zamieszek została zniszczona. Ogłoszono zapisy do szkoły i przedszkola. Do szkoły zapisało się 800 dzieci, a do przedszkola 200. Dzieci i dorastająca młodzież mało znały język polski. Okupacja hitlerowska pozbawiła je możliwości władania językiem polskim. Szkoła rozpoczęła działalność 7 maja 1945 roku. Był to bardzo ważny dzień w dziejach szkolnictwa na ziemiach odzyskanych. Nadano jej nr 4.
1 września 1945 roku szkoła podstawowa w Karbiu liczyła:
8 klas zasadniczych i 7 równoległych;
klasy pierwsze - 3 równoległe,
klasy drugie - 2 równoległe,
klasy trzecie - 2 równoległe,
klasy czwarte - 2 równoległe,
klasy piąte - 2 równoległe,
klasy szóste - pojedyncza
klasy siódme - 2 równoległe,
klasy ósme - pojedyncza,
Łącznie do szkoły uczęszczało 782 uczniów.Szkoła zatrudniała 14 nauczycieli, kierownikiem był Wincenty Kruk. W przedszkolu zatrudnionych było 3 nauczycieli, uczęszczało do niego 135 dzieci. Na okres zimowy z powodu braku szyb szkołę zamknięto. Ponownie naukę wznowiono 14 stycznia 1946 roku. Ogromną pomoc szkole udzieliła kopalnia Bobrek, a szczególnie dyrektor Wąsik i kierownik warsztatów mechanicznych Czerwiński. Po uruchomieniu szkoły w styczniu 1946 roku, rozpoczęto akcję dożywiania dzieci. Ogromną pomoc szkoła ponownie otrzymała ze strony kopalni Bobrek. Liczba dzieci stale rosła.
Szkoła w tym czasie nie posiadała patrona.Rok szkolny 1946/47 rozpoczęło 884 uczniów. W tym czasie dużą liczbę stanowiły dzieci repatriantów z Francji, Belgii, Rosji. W roku szkolnym 1947/48 do szkoły uczęszczało 934 uczniów. Tę liczbę dzieci podzielono na 17 oddziałów z czego 8 to zasadnicze, a 9 to równoległe. Na każdą klasę przypadało od 48 do 66 uczniów. Szkoła od początku działalności otrzymywała pomoc w postaci obuwia, odzieży, dożywiania. Pomagały jej Inspektor szkolny, Zarząd Gminy Bobrek. Podczas pierwszych lat działalności szkoła bardzo odświętnie obchodziła rocznice i święta narodowe takie jak: 1 maja, 3 maja, 9 maja. Obchodzono również Święto pieśni i Sportu. Na program składały się popisy gimnastyczne, tańce ludowe, pieśni chóralne. We wrześniu 1948 roku liczba uczniów w szkole wynosiła 853 dzieci, zorganizowanych w 16 oddziałach. Klasy były bardzo liczne, ponad 50 uczniów. W szkole zatrudnionych było 17 nauczycieli. Szkoła w dalszym ciągu w ramach działalności socjalnej rozdawała dzieciom odzież, materiał na płaszcze itp. Odbywały się poranki z okazji Rewolucji październikowej, akademie z okazji zjednoczenia P. P. R. i P. P. S.
We wrześniu 1949 roku zorganizowanie nowego roku szkolnego wymagało pokonania wielu trudności związanych z brakiem sal i nauczycieli. Ważną przeszkodą w realizacji programu nauczania był brak podręczników, bowiem stare uległy przedawnieniu.
W roku szkolnym 1950/51 dotychczasowy kierownik Wincenty Kruk otrzymał roczny urlop, na jego miejsce powołany został ob. Bolesław Darasz. Jednak 1 lutego 1951 roku kierownik szkoły został przeniesiony do Bobrka. Obowiązki kierownika szkoły przejęła tymczasowo Janina Lubasiowa, nauczycielka tutejszej szkoły.
1 października 1951 roku na prośbę wyżej wymienionej Wydział Oświaty zwolnił ją z pełnionej funkcji. Funkcję tą powierzył Helenie Chudzikowej. W tym roku zorganizowano w szkole drużynę harcerską pod kierunkiem Stanisławy Stromidłowej. Ciągle trwało dożywianie dzieci, które z całą sumiennością prowadziła Stanisława Łaganowa. W marcu 1951 roku nastąpiły zmiany terytorialne w województwie katowickim. W związku z tymi zmianami do miasta BYTOM przyłączono Łagiewniki, Bobrek- Karb, Chruszczów , Miechowice. Wiosną 1952 roku szkoła podstawowa nr 4, otrzymała nr 20. We wrześniu 1958 roku funkcję kierownika szkoły powierzono Ewie Płońskiej. Szkoła liczyła 13 oddziałów. W listopadzie 1958 roku Ewa Płońska przestaje być kierownikiem szkoły. Obowiązki przejmuje dotychczasowa zastępczyni Stanisława Janiszewska. Pani kierownik przeprowadziła remont szkoły, odnowiła sprzęt szkolny, wyposażyła kuchnię szkolną. W styczniu 1959 roku Stanisława Janiszewska zrezygnowała z kierownictwa szkoły. Z dniem 3 lutego 1959 roku obowiązki kierownika objął Aleksander Pol. Natomiast od września 1959 roku kierownikiem szkoły Nr 20 został Marian Pietrus. Do szkoły uczęszczało 485 dzieci rozmieszczonych w 14 oddziałach. Grono nauczycielskie liczyło 14 osób. Od września 1960 roku kierownictwo szkoły przejął Edward Grzelczak. W kwietniu 1961 wprowadzono w szkole Dzień Pracy Społecznej. Uczniowie aktywnie uczestniczą w konkursach, zawodach. Również zespoły artystyczne pod opieką Krystyny Dąbrowskiej i Stanisławy Urbańskiej zostają wyróżnione w eliminacjach miejskich. W zawodach piłki ręcznej dziewcząt , uczennice zajęły pierwsze miejsce .W roku szkolnym 1961/62 uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 20 są bardzo widoczne i aktywne w środowisku. Koło recytatorskie i taneczne zdobyło 2 miejsce na eliminacjach poświęconych 20 - tej rocznicy powstania P. Z. P. R.
W roku szkolnym 1963/64 zorganizowano w szkole drużyny harcerską i zuchową pod opieką Elżbiety Gumułki i Anny Borówki. Od lutego 1966 roku do 31 stycznia 1968 roku funkcję kierownika szkoły pełnił mgr Ernest Nocoń . W tych lat uczniowie szkoły uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne do Ogrodu Jordanowskiego.
Od 1 lutego 1968 roku funkcję kierownika szkoły objęła Elżbieta Gumułka. Funkcję kierownika a następnie dyrektora szkoły pełniła przez długie lata aż do czerwca 1991 roku. We wrześniu 1968 roku szkoła liczyła 738 uczniów. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Z nowym rokiem szkolnym 1968/70 rozpoczęła działalność świetlica szkolna w nowo powstałym budynku obok szkoły. Następny rok szkolny 1971/72 to rok nadania szkole imienia Pawła Bluszcza. Dokładnie 15 kwietnia 1972 roku odsłonięto tablicę pamiątkową patrona szkoły. W roku 1972/73 w szkole przeprowadzono generalny remont połączony z modernizacją wnętrz. Był to również rok sporych osiągnięć uczniów. Szkolna reprezentacja dziewcząt zdobyła 3 miejsce w jeździe szybkiej na lodzie, 3 miejsce w rozgrywkach międzyszkolnych w piłce ręcznej. Uczennica Urbańczyk Brygida otrzymała wyróżnienie 1 stopnia w konkursie recytatorskim "Poezja" Wł. Broniewskiego . Uczeń Krystian Krebs zakwalifikował się do eliminacji okręgowych w olimpiadzie fizycznej. W roku 1973/74 dziewczęta szkoły zdobyły 2 miejsce w turnieju piłki ręcznej. W dalszym ciągu rozwija się i działa drużyna harcerska, w której aktywnie pracuje 197 harcerzy. W roku szkolnym 1975/76 uczeń Krystian Hanisz zakwalifikował się do olimpiady biologicznej na szczeblu wojewódzkim. W tym również roku szkoła została wyróżniona jako przykład współpracy ze środowiskiem. Opiekuńczą rolę nad szkołą sprawuje fabryka lin i drutów, Kopalnia Bobrek I Huta Bobrek.
W roku szkolnym 1978/79 zmalała liczba uczniów .Było ich 537 w 17 oddziałach. W tym roku szczep harcerski szkoły został nagrodzony dyplomem za całokształt pracy. Dyplom przyznała redakcja Dziennika Zachodniego. 23 marca 1979 roku odbył się w szkole 1 Sejmik uczniowski. Brali w nim udział przedstawiciele samorządów szkolnych ze szkół Bobrka, Miechowic, Karbia, a także uczniowie Zasadniczej Szkoły Górniczej kopalni Bobrek. Gospodarzem sejmiku był samorząd uczniowski szkoły podstawowej nr 20.
W latach 1982/83 naukę w szkole rozpoczęło 483 uczniów w 17 oddziałach i 39 sześciolatków w klasie "0". W tym roku w październiku Elżbieta Gumułka i Aleksandra Nocoń otrzymały Złoty Krzyż Zasługi za 20 lat nienagannej pracy w zawodzie nauczyciela.
W kwietniu 1984 roku szkoła zdobyła 1 miejsce w ramach eliminacji do wojewódzkich IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ w badmintonie. W roku szkolnym 1984/85 uczniowie szkoły zdobywają po raz trzeci drużynowe 1 miejsce w badmintonie w mistrzostwach Bytomia szkół podstawowych. Tym samym szkoła otrzymała na własność PUCHAR PRZECHODNI PREZYDENTA MIASTA BYTOMIA.
W roku 1988 nauczycielka języka polskiego Róża Burda otrzymała Srebrną Odznakę Szkolną Kasy Oszczędności jako zasłużonemu działaczowi ruchu oszczędnościowego wśród młodzieży szkolnej.
W czerwcu 1989 roku szkoła zdobyła 2 miejsce w środowiskowym turnieju sportowym oraz w turnieju piłki nożnej.
W czerwcu 1991 roku Rada Pedagogiczna szkoły przyjmuje uchwałę o zmianie patrona szkoły. Od tej pory Szkoła Podstawowa Nr 20 nie posiada patrona. Również w tym samym roku kończy swoją długoletnią pracę na stanowisku dyrektora szkoły Elżbieta Gumułka. 1 września 1991 roku stanowisko dyrektora szkoły objął Maciej Biernacki. Szkoła liczyła wówczas 17 oddziałów.
W roku szkolnym 1996/97 sąsiadująca ze szkołą poprzez wspólne podwórko Szkoła podstawowa Nr 39, została przeniesiona do dzielnicy Bytom- Miechowice. Od tego momentu w szkole ciągle wzrasta liczba uczniów. Dlatego część klas młodszych uczy się w Domu Katechetycznym przy parafii "Dobrego Pasterza" w Bytomiu - Karbiu.
W lutym 1998 roku odbyły się w szkole pierwsze TARGI EDUKACYJNE. U schyłku XX wieku szkoła Nr 20 funkcjonowała prawidłowo, odnosiła sukcesy w wielu dziedzinach. Jednak stan techniczny budynku pozostawiał wiele do życzenia. Szkoła wymagała remontu. W tym samym roku bardzo uroczyście obchodzono 135 rocznicę powstania szkolnictwa w dzielnicy Bytom- Karb. Również w marcu tego samego roku Rada Miasta podjęła uchwałę o likwidacji szkoły.
W czerwcu 1999 roku szkoła podstawowa nr 20 została rozwiązana. Od tej pory tradycje szkolnictwa podstawowego kontynuuje szkoła podstawowa nr 21, zaś nowe tradycje szkolnictwa ponad podstawowego tworzy Gimnazjum przy ul. Worpie.
3 grudnia 1860 roku w gminie Karb otworzono filię Szkoły Podstawowej w Miechowicach w budynku, którego właścicielem był ob. Wilczek. Pierwszym nauczycielem został IGNACY HAJDUCZEK . Usamodzielnienie, a więc wyłączenie z Miechowic, nastąpiło 1 stycznia 1876 roku. Pierwszy własny budynek , w którym do roku 1978 mieściła się kancelaria Szkoły Podstawowej Nr 21 przy ul. Konstytucji, wybudowano w 1868 roku. Do szkoły uczęszczały dzieci pochodzenia polskiego i niemieckiego z przewagą dzieci polskich
Od 1919 roku wprowadzono w szkole język polski i naukę religii również w języku polskim. Po objęciu Karbia przez władze niemieckie, część ludności polskiej opuściła gminę i przeniosła się na tereny polskie. Od 21 marca 1933 roku w szkole uczono wyłącznie w języku niemieckim 26 sierpnia 1934 roku zakończono budowę sali gimnastycznej . W listopadzie 1944 roku w wyniku działań wojennych szkoła przerwała działalność.
Po zakończeniu działań wojennych, dnia 20 kwietnia 1945 roku kierownikiem Szkoły Podstawowej Nr 2 został ob.OLSZEWSKI. Po ogłoszeniu zapisów do szkoły, zapisało się ponad 800 dzieci. Przy zapisach okazało się, że prawie wszystkie matki zapisujące dzieci do szkoły znają język polski. Natomiast dzieci starsze i młodzież mówią w większości po niemiecku.
Naukę rozpoczęto 10 maja 1945 roku w jednym tylko budynku. Pozostałe budynki były zniszczone przez wojska radzieckie i milicję. Po doprowadzeniu budynków do stanu używalności, rozpoczęły działalność dwie szkoły podstawowe: Nr4,Nr2. W dniu 10 lipca 1945 roku Inspektor Szkolny powiatu Bytom minował nowego kierownika szkoły Józefa Grzybowicza. W dniu 12 lipca 1945 roku odbyły się uroczystości rok szkolny. Na ogólną liczbę 425 uczniów, w szkole pracowało 5 nauczycieli: Józefa Grądziel, Eugenia Gregorowicz, Stanisława Damasiewicz, Alicja Knik. We wrześniu 1945 roku grono pedagogiczne powiększyło się o nowych nauczycieli: Grzegorza Zająca, Helenę Białkową, Władysława Klimucha, Józefa Zygalskiego, Janinę Drzazgę, Stanisława Dzwornika, Stanisława Chudzickiego, Apolonię Braunową, Franciszkę Dernesową. 4 września 1945 roku rozpoczęto nowy rok szkolny. Naukę podjęło 625 dzieci. Pierwszą organizacją uczniowską, która powstała na terenie szkoły było koło PCK. Następnie powstała drużyna harcerska licząca 27 dziewcząt z klas 5, 6, 7, 8. Ważnym wydarzeniem w roku szkolnym 1945/46 było ŚWIĘTO SZKOŁY POLSKIEJ.
Dnia 10 stycznia 1948 roku obowiązki kierownika szkoły objął ob. Bronisław Koslicki. W roku 1948 wyremontowano kolejny budynek szkoły przy ul. Konstytucji. Od tego momentu Szkoła Podstawowa Nr 2 mieściła się w dwóch budynkach, stojących w pobliżu siebie, połączonych wspólnym podwórkiem i salą gimnastyczną.
Kronika podaje , że w 1949 roku szkoła miała numer 5. Dnia 21 sierpnia 1952 roku, w związku ze zmianami terytorialnymi , szkoła otrzymała Nr 21.
Dnia 4 listopada 1949 roku wieloletnim kierownikiem szkoły został STANISŁAW CHUDZICKI. W latach pięćdziesiątych budynki szkoły modernizowano. Powstała pracownia fizyczno- chemiczna, zajęć praktycznych. Z inicjatywy, już nie kierownika, a dyrektora szkoły, przy współudziale Komitetu Rodzicielskiego, 3 grudnia 1953 roku, w obecności przedstawicieli Wydziału Oświaty, otworzono w piwnicach szkoły pokazowy przodek chodnika kopalni węgla, który stanowił pomoc dydaktyczną i przybliżał uczniom pracę górników. Małą Kopalnię wykonał mechanik oddziałowy kopalni "Dymitrow" Wilhelm Laszczyk. 13 grudnia 1958 roku w szkole powstała Spółdzielnia Uczniowska, którą opiekowała się p. L. Hampel. 10 czerwca 1958 roku na spotkaniu przodujących nauczycieli województwa katowickiego, dyrektor szkoły Stanisław Chudzicki i nauczycielka języka polskiego Alicja Kruk, zostali nagrodzeni.
Od końca lat pięćdziesiątych z programów szkolnych zaczęto usuwać treści marksistowskie. W kronice szkolnej w roku szkolnym 1956/57 zanotowano: "Nauka historii nabrała żywych rumieńców. Zniesiono obowiązkowe apele, szkolenia ideologiczne, gazetki sloganowe. W różnych okresach lat pięćdziesiątych uczęszczało do szkoły od 400 do 670 uczniów. W 1957 roku zanotowano spadek ilości uczniów z powodu wyjazdów ludności śląska do Niemiec.
10 stycznia 1961 roku Szkoła Podstawowa Nr 21 otrzymała imię Józefa Lompy, które zostało zatwierdzone przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Katowicach. Placówka otrzymała imię w związku z setną rocznicą szkoły podstawowej w Karbie. 20 maja 1961 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia.
Z dniem 1 września 1961 roku Inspektorat Oświaty w Bytomiu powołał dyrektora Stanisława Chudzickiego na kierownika Miejskiego Ośrodka Metodycznego. 1 listopada 1961 roku funkcję dyrektora szkoły objął Lesław Nieznański, który 1 listopada 1962 roku został powołany na stanowisko kierownika Wydziału Kultury. Obowiązki dyrektora szkoły przejęła nauczycielka . Ilość uczniów w latach sześćdziesiątych zwiększyła się z 648 do 840. Niestety wnętrza budynków szkolnych mających ponad sto lat nie odpowiadały tym wymaganiom. "Dziennik Zachodni" 13 września 1967 roku pisał, że najgorsza sytuacja pod względem warunków lokalowych panuje w szkołach dzielnicy Bytom- Karb. W czerwcu 1967 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję o utworzeniu eksperymentalnej klasy harcerskiej. Tym ciekawym eksperymentem objęto klasę 5, której wychowawczynią była Marta Kubik. Podczas zajęć dydaktycznych wprowadzono wszystkie formy harcerskie, jak podział na zastępy, pozdrowienia stosowane w ZHP, odpowiednie dekoracje klas itp. Ten eksperyment miał na celu spopularyzowanie idei ZHP w środowisku dzielnicy, jak również poprawę wyników nauczania i wychowania. Dużym osiągnięciem szkoły było zdobycie 1 miejsca w konkursie miejskim dotyczącym przepisów ruchu drogowego, przez ucznia Norberta Kokot. Za swoją pracę zostali wyróżnieni również nauczyciele. W 1965 roku Stanisław Chudzik otrzymał brązową odznakę ZNP, a rok później Alicja Krukówna i Olga Przybylska odznaki "1000- lecia Państwa Polskiego".
W latach siedemdziesiątych nieznacznie zmalała liczba uczniów z 850 do 600. Jednakże ponad stuletni budynek szkoły nie nadawał się do eksploatacji. Dzięki staraniom Władz Miejskich, WoiW, KWK "Bobrek", Szkole Podstawowej Nr 21 im. Józefa Lompy , 31 marca 1978 roku przekazano do użytku NOWY BUDYNEK przy ulicy Racławickiej 17. W dniu otwarcia nowego budynku szkoła otrzymała również SZTANDAR ufundowany przez KWK " Bobrek". Wręczenia sztandaru dokonał dyrektor naczelny kopalni Krzysztof Kindelski.
W latach następnych uczniowie szkoły uczestniczyli w wielu konkursach, olimpiadach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. W 1973 roku uczeń Marian Grobosz zajął 2 miejsce na szczeblu wojewódzkim w konkursie "Historia i dzień dzisiejszy w ZSRR". W 1973 szkoła zajęła 1 miejsce w olimpiadzie wiedzy o województwie katowickim. Uczennica Sabina Marzyńska otrzymała odznakę " PRIMA INTER PARES"- najlepsza wśród najlepszych. W 1974 roku szkoła zdobyła 1 miejsce na szczeblu miejskim w konkursie "W trosce o ład porządek i bezpieczeństwo". W latach 1975/77 uczniowie zdobyli " ZŁOTĄ KIELNIĘ" w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Bytomiu. W 1977 roku drużyna piłkarska zdobyła tytuł MISTRZA BYTOMSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. W 1979 roku Związek Harcerstwa Polskiego nadał 3 Drużynie Zuchowej przy szkole Nr 21 tytuł MISTRZOWSKIEJ DRUŻYNY ZUCHOWEJ. W 1980 roku zastęp harcerski zajął 2 miejsce w Turnieju Wiedzy Obywatelskiej na szczeblu miejskim. W latach 1970-74 również władze oświatowe doceniły pracę nauczycieli. Stanisław Chudzik został odznaczony ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI i ZŁOTĄ ODZNAKĄ ZNP. Jadwiga Paszkiewicz została odznaczona ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI.
W roku szkolnym 1979/80 oddano do użytku salę gimnastyczną, a w roku 1984 basen. W latach osiemdziesiątych wzrosła liczba uczniów i wynosiła 750 a liczba oddziałów 23-25. Uczniowie szkoły nadal odnosili sukcesy. W 1981 roku zwycięstwo w konkursie o "Srebrną lampkę górniczą" zorganizowanym przez katowicki oddział "Świata Młodych". Dziewczęta zajęły 6 miejsce w szkolnych zawodach gimnastycznych.
Po odejściu na emeryturę Jadwigi Paszkiewicz , w roku 1989 dyrektorem szkoły został Marian Czarnota, a następnie Henryk Skóra.
W roku szkolnym 1990/91 dyrektorem szkoły została mgr Ewa Szeja.W porównaniu z latami osiemdziesiątymi zmniejszyła się liczba uczniów z 700 do 450. Uczniowie tworzyli od 16 do 20 oddziałów.
W 1990 roku DUŃCZYCY z Towarzystwa św. Grzegorza postanowili pomóc śląskim dzieciom, zapraszając je do siebie Współpracująca z Towarzystwem Polka Halina Larsen, która pochodziła z Miechowic zaproponowała jedną ze szkół Miechowic lub Karbia. Wylosowano Szkołę Podstawową Nr 21. Po raz pierwszy 40 uczniów klas piątych pojechało do DANII w 1991 roku. Jeszcze dwukrotnie uczniowie klas piątych spędzali wakacje zorganizowane przez harcerzy z hufca im. Św. Grzegorz w Danii.
Lata dziewięćdziesiąte to modernizacja budynku szkoły. W wyniku szkód górniczych w 1993 roku basen szkolny przebudowano na salę gimnastyczną. Od tego momentu szkoła posiada dwie sale gimnastyczne.
W 1994 nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Funkcję tę objęła pani mgr Teresa Olejniczak-Wszoła. Z inicjatywy pani dyrektor w roku szkolnym 1995/96 powstała w szkole świetlica środowiskowa. Jednym z powodów powstania świetlicy były potrzeby dzielnicy i środowiska lokalnego. W roku 1998 również z inicjatywy pani dyrektor mgr Teresy Olejniczak-Wszoły, powstała w szkole pracownia komputerowa.
Uczniowie szkoły brali udział w konkursach, zawodach, turniejach. W 1995 roku Aleksandra Wingorodzka zajęła 1 miejsce w konkursie plastycznym "Exlibris biblioteki szkolnej lub domowej" w finale miejskim. W 1996 roku drużyna chłopców zdobyła 4 miejsce w wojewódzkim turnieju koszykówki. W 1998 roku reprezentacja szkoły zdobyła wicemistrzostwo Bytomia Szkół Podstawowych w mini-koszykówce chłopców. W tym samym roku uczeń Dariusz Dziuk zdobył 1 miejsce w konkursie komputerowym dla Szkół Podstawowych miasta Bytomia. Koniec drugiego tysiąclecia to czas wielu istotnych zmian. Zmiany te dotyczyły Polskiego Szkolnictwa Podstawowego Zmiany dotyczyły zarówno uczniów jak i nauczycieli. Nowa zreformowana szkoła podstawowa to szkoła , w której nauka trwa sześć lat. Następnym etapem edukacji dzieci i młodzieży jest trzyletnie Gimnazjum.
Nowa zreformowana szkoła podstawowa nr 21 w Bytomiu
W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku reformy oświaty uległa likwidacji Szkoła Podstawowa Nr 20, znajdująca się w dzielnicy Bytom-Karb w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej Nr 21. W wyniku takiego posunięcia Władz Oświatowych, połączono dwie Szkoły Podstawowe Nr 20 i Nr 21. Dyrektorem połączonych szkół została pani mgr TERESA OLEJNICZAK- WSZOŁA. Grono pedagogiczne liczyło 61. Naukę rozpoczęło 960 uczniów w 36 oddziałach. W tym roku szkolnym obchodzono bardzo uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu pani dyrektor mgr TERESA OLEJNICZAK- WSZOŁA została odznaczona ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI oraz otrzymała nagrodę PREZYDENTA MIASTA BYTOMIA za wspaniałą długoletnią pracę w zawodzie nauczycielskim. Również w tym dniu nauczycielka szkoły pani Apolonia Wołczuk otrzymała życzenia i kwiaty z okazji jubileuszu 45-lecia pracy zawodowej.
W październiku 1999 roku działająca przy szkole spółdzielnia uczniowska "Barbórka" zajęła 5 miejsce w ogólnopolskim konkursie najlepiej działającą spółdzielnie uczniowską w kraju. Spółdzielnia otrzymała Puchar Ministra Edukacji. Opiekunem spółdzielni była pani mgr Elżbieta Zielińska. Było to ogromne wyróżnienie dla szkoły.
2 i 3 marca 2000 roku odbyły się w szkole TARGI EDUKACYJNE. Wzięło w nich udział 16 szkół średnich i 1700 uczniów. Impreza została wysoko oceniona przez szkoły i władze oświatowe. W tym roku szkolnym odbyło się po raz ostatni pożegnanie klas ósmych. Odbyła się uroczysta akademia. Rozdano nagrody i wyróżnienia. 19 czerwca odbył się komers zorganizowany przez rodziców i uczniów.
W roku szkolnym 2000/2001 w szkole podjęło naukę 794 uczniów w 30 oddziałach. Grono pedagogiczne liczyło 49 nauczycieli.
We wrześniu 2000 roku uczennice szkoły M. Sołtysek, M. Bogaczyk, P. Stasińska, S. Gładyś , zajęły 1 miejsce w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i zdobyły MISTRZOSTWO BYTOMIA.
Spółdzielnia uczniowska działająca przy szkole zajęła 7 miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej działającą spółdzielnię uczniowską w kraju. Opiekunem spółdzielni była w dalszym ciągu pani mgr Elżbieta Zielińska. Szkoła i spółdzielnia otrzymały piękny puchar oraz dyplom.
Jesienią 2000 roku uczeń szkoły Patryk Węgrzyn zdobył wyróżnienie i tytuł LAUREATA w konkursie plastycznym " Jesień za oknem" i "Wojsko w oczach dziecka".
Ważnym elementem pracy szkoły w tym czasie było prowadzenie zajęć w świetlicy socjoterapeutycznej. Celem tych zajęć było wspomaganie i wspieranie dzieci w celu eliminowania negatywnych skutków zaburzeń w zachowaniu. Zajęcia odbywały się w różnych grupach np. plastycznej, artystycznej, logopedycznej, komputerowej, sportowej itp. Działalność świetlicy była kontynuowana w latach następnych. Oprócz świetlicy socjotrerapeutycznej w szkole działa jeszcze świetlica szkolna i świetlica środowiskowa. Świetlice zapewniają dzieciom profesjonalną opiekę. Oferują atrakcyjne formy spędzania czasu wolnego, indywidualną pomoc w nauce, smaczne posiłki. Uczniowie szkoły chętnie spędzają wolny czas w świetlicach szkolnych.
Wiosną 2001 roku lekkoatletki szkoły zostały MISTRZYNIAMI rejonu bytomskiego w czwórboju lekkoatletycznym. W maju 2001 roku szkoła zdobyła 1 miejsce w 8 BYTOMSKIM CROSSIE WIOSENNYM w kategorii dziewcząt i chłopców. Również w maju szkoła zajęła 3 miejsce w 39 IGRZYSKACH MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM DZIEWCZĄT. W 2001 roku spółdzielnia uczniowska obchodziła 40-lecie działalności. Praca opiekuna spółdzielni pani mgr Elżbiety Zielińskiej oraz uczniów została wielokrotnie doceniona i wyróżniona na terenie miasta, regionu, kraju.
W roku szkolnym 2000/2001 po raz pierwszy mury szkoły opuszczały klasy szóste. Odbyła się z tej okazji uroczysta akademia, rozdano nagrody i wyróżnienia.
W październiku 2001 roku dziewczęta zajęły 1 miejsce a chłopcy 3 w mistrzostwach Bytomia w sztafetowych biegach przełajowych.
W listopadzie 2001 roku odbyły się w szkole zajęcia otwarte w świetlicy socjoterapeutycznej, których celem była prezentacja działalności profilaktyczno- wychowawczej oraz form pracy z dziećmi. Pomysłodawcą przedsięwzięcia była pani dyrektor mgr Teresa Olejniczak-Wszoła. Na zajęcia zostali zaproszeni przedstawiciele Komisji Oświaty do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy i studenci Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu.
Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 21 są bardzo dobrymi sportowcami. Chętnie prezentują swoje umiejętności w czasie zawodów sportowych na terenie szkoły, dzielnicy, miasta. Swoje sukcesy zawdzięczają sobie, ale także swojej nauczycielce wychowania fizycznego. Pani mgr Teresa Bryłka otrzymała wspaniały tytuł SUPER TRENERA. Do sukcesów sportowych szkoły należy zaliczyć również zdobycie 3 miejsca w turnieju piłki koszykowej dziewcząt i chłopców oraz zdobycie 3 miejsca w Mistrzostwach Bytomia w tenisie stołowym dziewcząt.
Oprócz sukcesów sportowych szkoła może poszczycić się również sukcesami z zakresu przyrody i ochrony środowiska.
W lutym 2003 roku w szkole rozpoczął się projekt pt. "PIERWSZY KROK W TAŃCU, PIERWSZY KROK W KULTURĘ". Uczniowie naszej szkoły pod opieką wykwalifikowanych nauczycieli i instruktorów muzyki i tańca, przez dwa miesiące przygotowywali się do koncertu finałowego. 29 kwietnia 2003 roku odbył się w szkole koncert finałowy konkursu "ZATAŃCZ TAKŻE I TY". W koncercie finałowym razem z uczniami na scenie wystąpili także rodzice. Natomiast 28 maja 2003 roku w Bytomskim Centrum Kultury, odbył się koncert finałowy, w którym wzięły udział wszystkie szkoły uczestniczące w projekcie.
2 czerwca 2003 roku odbyło się w szkole prareferendum poświęcone przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
Systematycznie od roku 2000 zmniejsza się w szkole liczba uczniów. W roku szkolnym 2003/2004 w szkole uczy się 614 uczniów w 22 oddziałach. Zmniejszyła się również liczba nauczycieli. Szkoła Podstawowa Nr 21 to szkoła przyjazna dzieciom i ich rodzicom. Pod kierownictwem pani dyrektor mgr Beaty Duraj i zastępcy pani mgr Anny Rączki szkoła realizuje swoje zadania. Od wielu lat odbywają się na terenie szkoły uroczystości i imprezy związane z obchodami świąt państwowych oraz świąt wynikających z kalendarza imprez szkolnych. Jest ich bardzo wiele np. "Święto szkoły", " Tydzień kultury uczniowskiej", "Mikołajki", "Koncert dla rodziców", kiermasze świąteczne itp. Również od wielu lat szkoła utrzymuje kontakty ze środowiskiem lokalnym Domem Kultury Nr 2,Domami Pomocy Społecznej " Wędrowiec" i " Kombatant", Przedszkolami Nr 36 i 37. Uczniowie szkoły chętnie uczestniczą w konkursach sportowych, plastycznych, muzycznych, przedmiotowych itp. organizowanych na terenie dzielnicy, miasta, województwa. Osiągają w tych konkursach wiele znaczących sukcesów.
Szkoła Podstawowa Nr 21 to szkoła otwarta na potrzeby dzieci i młodzieży, współpracująca ze środowiskiem, promująca swoje działania na terenie dzielnicy, miasta, gminy, województwa. Historia i osiągnięcia szkoły są dumą wszystkich nauczycieli i uczniów. Pozwalają osobom zaangażowanym w działalność szkoły śmiało spoglądać w przyszłość.
Opracowały:
mgr Jolanta Gala
mgr Małgorzata Bogacka
mgr Magdalena Wiśniewska