AKTUALNOŚCI
Dzień Otwarty Szkoły - 26.03.2025r.
Narodowy Dzień Matematyki
Przez kilka dni w marcu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki, który od 2019 roku obchodzony jest 14 marca. Uczniowie klas czwartych poprzez kodowanie utrwalali działania na liczbach naturalnych, rysowali krajobraz z figur geometrycznych oraz tworzyli mozaiki. W klasach starszych wybieraliśmy Mistrza Działań Pisemnych, Mistrza Ułamków Zwykłych i Mistrza Ułamków Dziesiętnych. Najlepsi okazali się
Mistrz Działań Pisemnych
Szymon K. kl.4b, Julia G. kl.5a, Nikodem W. kl.5a, Marcelina M. kl.5b, Michał D. kl.5b, Zuzanna S. kl.5b
Mistrz Ułamków Dziesiętnych
Nadia O. kl.6a, Mikołaj Dz. kl.6a, Dawid Z. kl.6a
Mistrz Ułamków Zwykłych
Łucja G. kl. 7a, Paulina K. kl.7a, Ania B. kl.7a, Kacper P. kl.7b, Bartosz K. kl.7b, Ksawery Cz. kl.7b
Gratulujemy zwycięzcom
1
Obchody Dnia Świętego Patryka w naszej szkole
Tradycją naszej szkoły stały się obchody Dnia Świętego Patryka. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy- obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka przypadającą na 17 marca 461 roku. Z tej okazji cała szkoła została udekorowana symbolami koniczyny, flagami, wykonaliśmy piękną gazetkę. Całość obchodów uświetniła Zielona Kawiarenka z degustacją ciasteczek, trójkolorowych galaretek, zielonego ciasta i innych zielonych słodyczy. Uczniowie wykonywali sobie zdjęcia w fotobudce z Leprikonami. Cała społeczność szkolna ubrała się w kolorze zielonym. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna – shamrock, stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspomnianego święta. Nauczyciele języka angielskiego podczas lekcji opowiadali o tradycjach tego święta. Wszyscy bawili się świetnie.
Uczniowie dodatkowo w ramach indywidualnego konkursu przygotowali kapelusze.
Wyniki konkursu na” Najładniejszy kapelusz Skrzata Leprechaun’a”
1 miejsce Dominik Nosiadek kl. 3b
2 miejsce Nadia Gawenda kl. 6a oraz Julia Gawenda kl. 5a
3 miejsce Martyna Żak kl. 5a oraz Kaja Gucma kl. 5a
Wyróżnienie Oktawian Burda kl. 4a
Serdecznie Gratulujemy!
42
Międzyszkolny Turniej Rummikub
W dniu 14 marca uczniowie naszej szkoły: Kacper Niklas, Aleksander Wyszkowski, Tomasz Gajda oraz Jakub Czerniecki brali udział w Międzyszkolnym Turnieju Rummikub w Chorzowie. W ostatecznej klasyfikacji najwyżej uplasował się KACPER NIKLAS.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Sukces naszego ucznia w Olimpiadzie
Uczeń klasy 8b Aleksander Wyszkowski awansował do etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej. Drugi etap (wojewódzki) odbędzie się 25 marca 2025 r. o godz. 10:00.
Trzymamy kciuki!
Wielki sukces naszego ucznia
Uczeń klasy 8b Aleksander Wyszkowski zdobył II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Oratorskim w Języku Angielskim. Zmagania konkursowe odbywały się 13.03 w Katowicach.
W tym samym konkursie swoje umiejętności oratorskie pokazał Norbert Rakoczy z klasy 8a.
Serdecznie gratulujemy.
Ogłaszamy VI Międzyświetlicowy konkurs plastyczno-techniczny „PISANKA I PALMA WIELKANOCNA 2025”
Międzynarodowy Dzień Liczby PI
Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody ,,Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”. Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3.
Uczniowie klas I-VIII zakodowali w tym dniu swoje daty urodzenia w postaci barwnej spirali, którą stworzył Martin Krzywinski, kanadyjski naukowiec polskiego pochodzenia i udekorowali nimi swoje klasy i korytarze szkolne. Symbol liczby π zawładnął w tym dniu całą szkołą. Uczniowie przygotowali projekty, z których poznali historię tej liczby, wzory matematyczne, w których wykorzystuje się liczbę Pi oraz próbowali w ciekawy i atrakcyjny sposób zapisać jak najdłuższe rozwinięcie tej liczby.
Na lekcjach matematyki została przeprowadzona specjalna lekcja o liczbie Pi. Uczniowie wypełniali karty pracy oraz rozwiązywali zagadki związane z tą liczbą.
Oto jeden z poznanych wierszyków pozwalających zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π
Raz w maju, w drugą niedzielę
Pi liczył cyfry pan Felek.
Pomnożył, wysumował,
Cyferki zanotował,
Ale ma ich niewiele…
π ≈ 3,141592653589793238……..
(Licząc litery w poszczególnych wyrazach otrzymujemy kolejne cyfry Pi). Podobne wierszyki znane są również w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i innych.
Uczniowie klasy 4b delektowali się posiłkami z liczbą PI.
Za rok wymyślimy nowe aktywności.
Już zapraszam do wspólnej zabawy - nauczyciel matematyki Elżbieta Malec
7
Dbamy o naszą planetę – segregacja śmieci i ponowne wykorzystanie przedmiotów - Ogólnopolska Akcja Edukacyjna „Dzieci Uczą Rodziców”
W zeszłym tygodniu uczniowie klas 1-3 w ramach VI edycji Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Dzieci Uczą Rodziców” zrealizowali lekcję szóstą, której temat brzmiał: „Dbamy o naszą planetę – segregacja śmieci i ponowne wykorzystanie przedmiotów”.
Celem tej lekcji było uświadomienie dzieciom znaczenia dbania o środowisko poprzez segregację śmieci, oszczędzanie zasobów oraz ponowne wykorzystanie przedmiotów.
Krótka multimedialna prezentacja zatytułowana: „Dbamy o naszą planetę!” zawierała kolorowe slajdy, które przedstawiały planetę Ziemię, czyste i zanieczyszczone środowisko, dzieci segregujące śmieci oraz przedmioty wielokrotnego użytku.
Podczas zajęć uczniowie klas I-III mieli okazję poznać pojęcie „ekologia” oraz dowiedzieć się, dlaczego ochrona środowiska jest tak ważna. Dzieciom zostały przedstawione podstawowe zasady dbania o środowisko, w tym m.in. ograniczanie zużycia energii, oszczędzanie wody, redukcja ilości wykorzystywanych środków chemicznych i wielu innych. Ponadto, uczniowie dowiedzieli się o wartościach i korzyściach płynących z prawidłowej segregacji śmieci. Powtórzone zostały zasady, jak właściwie segregować odpady i jakie są konsekwencje niewłaściwej segregacji.
Podczas zajęć uczniowie wykonali prace plastyczne, które zanieśli do domu, aby wspólnie z rodzicami porozmawiać na temat ekologii.
6
Przedstawienie teatralne „Królowa Śniegu”
Uczniowie klas I a i III b w środę 12 marca wybrali się do Bytomskiego Centrum Kultury na przedstawienie „Królowa Śniegu’’.
Adaptacja klasycznej bajki H.Ch. Andersena przygotowana przez aktorów Teatru Nowoczesnego z Krakowa wprowadziła naszych najmłodszych uczniów w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Spektakl, który obejrzeli uczniowie, to wzruszająca, ale i zabawna historia o nieustającej walce dobra ze złem, o sile przyjaźni, wierności i poświęcenia. Piękne stroje, zabawne teksty, wspaniałe piosenki, efekty świetlne i dźwiękowe oraz kunszt aktorski nagrodzone zostały gromkimi brawami licznie zgromadzonych widzów. Dla wszystkich uczniów było to kolejne do zapamiętania wydarzenie.
Dzień Kobiet
W poniedziałek, 10 marca, Samorząd Uczniowski przygotował apel z okazji Dnia Kobiet. Na szkolnej scenie, swoje talenty aktorskie zaprezentowali chłopcy klas: 7 A, 7 B, 8 A, 8 B. W trakcie apelu ogłoszono wyniki konkursu na "Damę Szkoły". W klasach 1 - 3, wybrana została Hanna z klasy 3 B, w klasach 4 - 8 - Oliwia z klasy 8 B. Wszystkie dziewczyny poczęstowane zostały słodkościami, ufundowanymi przez Radę Rodziców.
6
OBIADY W MARCU 2025!
Koszt obiadów w marcu to 189 zł (21 dni żywieniowych x 9zł).
Wpłaty należy dokonać do 25 lutego 2025 r. na indywidualne konto ucznia.
Wszystkie wpłaty zaksięgowane po tym terminie będą zwracane na konto rodzica, a dziecko nie będzie wpisane na listę obiadową.
Mały Wolontariat i Kółko Misyjne w Warszawie
We worek 18.02.2025 nasze wolontariuszki pod opieką pani Katarzyny Burg i siostry Leonii wybrały się wczesnym rankiem pociągiem do Warszawy z ważną misją. Dziewczynki odwiedziły siedzibę Papieskiego Dzieła Misyjnego, następnie zwiedzały Warszawę. Rozpoczęły od spaceru po Starym Mieście, odwiedziły Zamek Królewski, gdzie siostra Leonia opowiadała o życiu króla i jego dworu oraz, o życiu zwykłych mieszkańców Warszawy. Spacerując po Starym mieście zobaczyły również Kolumnę Zygmunta i Pałac Prezydencki.
Kolejnym etapem wycieczki był spacer po najpiękniejszej ulicy Warszawy – Krakowskim Przedmieściu. Wycieczka odwiedziła świątynię akademicką św. Anny, kościół Wizytek o przepięknej, barokowej fasadzie, która przetrwała wojenną pożogę. Dziewczynki podczas spaceru miały okazję posłuchać muzyki naszego genialnego kompozytora Fryderyka Chopina przy słynnych ławeczkach chopinowskich. Na trasie znalazło się również miejsce tak ważne dla dziejów Warszawy - Grób Nieznanego Żołnierza.
4
Kolejny raz bierzemy udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki"
Tłusty Czwartek dopiero 27.02. ale my mieliśmy przedsmak tego święta już 13.02. Przez naszą szkołę przetoczyły się słodkie pączki, było ich 326.
Od, kilku lat bierzemy udział w akcji "Wyślij pączka do Afryki” i wierzymy, że od tych pączków rosną serca, a nie brzuszki.
W tym roku hasłem akcji było „PODARUJ DZIECIOM CIEPŁY POSIŁEK”.
Dzieci w Afryce otrzymują posiłek w szkole. Na ten posiłek zbieraliśmy pieniądze .
Dziękujemy za wspólne pączkowanie całej społeczności szkolnej.
Chcielibyśmy również podziękować organizatorkom tego wydarzenia w naszej szkole: pani Katarzynie Burg i pani Aleksandrze Szcześniak oraz uczniom klasy 8a, 8b za zaangażowanie i dostarczenie tych pączków do klas.
Zapraszamy na fotorelację.
1
Pamiętajcie! Udanych i bezpiecznych ferii!
Sukces naszych uczniów
Szkolny Klub Europejski w składzie Amelia Czuhan, Łucja Golonka, Wojciech Czerniak oraz Wojciech Gzela, Anna Barteczko i Igor Schneider zajęli I miejsce w IX Regionalnym Konkursie „Książki zekranizowane- znane i lubiane”.
Drużyna w składzie Nadia Gawęda, Julia Kosmalska, Nadia Banaś w tym samym konkursie zdobyły wyróżnienie.
Serdecznie Gratulujemy
Dzień Kota w świetlicy szkolnej
17 lutego obchodzimy Dzień Kota. Z tej okazji Świetlica szkolna zaprosiła uczniów klas młodszych do udziału w Konkursie fotograficznym.
I miejsce zajęła Katarzyna Wróbel z klasy 3b.
Wyróżnienia trafiły do: Hanny Balawender i Zuzanny Kuleszewicz z klasy 3b, Filipa Guć z klasy 1b oraz Mateusza Jaroch z klasy 1a.
Dziękujemy wszystkim za nadesłane kocie zdjęcia, a wszystkim kotom i kociarzom życzymy samych radosnych chwil.
Wyniki Miejskiego konkursu plastycznego „Zimowy pejzaż”
Laureaci konkursu:
I miejsce Magdalena Papier ze Szkoły Podstawowej nr 6
II miejsce Daria Gerasymowa ze Szkoły Podstawowej nr 4
III miejsce Lena Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 3
Wyróżnienia otrzymują:
Natan Nowakowski ze Szkoły Podstawowej nr 6
Zuzanna Kuleszewicz ze Szkoły Podstawowej nr 21
Jan Michna ze Szkoły Podstawowej nr 54
Dziękujemy wszystkim uczniom za piękne prace, a nauczycielom za zaangażowanie.
Po odbiór nagród zapraszamy zaraz po feriach zimowych od 4 marca 2025 r. w godzinach 6.30-15.00 (świetlica szkolna).
Wyniki V edycji konkursu "Sfotografuj matematykę - Matematyka inaczej”
Od 15 grudnia do 31 stycznia, szukaliśmy matematyki ZIMĄ i próbowaliśmy ją sfotografować.
Konkurs po raz kolejny zachęcał uczniów do obserwowania otaczającego świata i szukania matematyki w różnych aspektach życia. Napłynęło wiele prac, pokazaliście, że potraficie zobaczyć matematyczne niuanse w dziwnych miejscach, nawet w porach roku.
1 miejsce Martyna Żak kl.5a
2 miejsce Ksenia Ponomarowa kl.8a
3 miejsce Jakub Łaniewski kl. 5b
Wszystkim fotografom dziękuję za udział w konkursie i życzę powodzenia w kolejnych edycjach - Elżbieta Malec
1
DBI 2025 - Hack Defense
W ramach Dni Bezpiecznego Internetu nauczyciel informatyki Pan Zbigniew Reich proponuje udział w bezpłatnym konkursie, szczegóły poniżej i w regulaminie.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2025, wydawnictwo IT Start oraz spółka RADICATE organizują konkurs dla młodzieży szkół średnich i uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej.
Partnerami konkursu są lokalni operatorzy Internetu: Piekary.net, PPCom oraz Wydawnictwo Helion.
Patronat i partnerstwo merytoryczne objęło Polskie Towarzystwo Informatyczne (PTI) Oddział Górnośląski i Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Celem konkursu jest promowanie bezpiecznego korzystania z Internetu oraz edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zachęcamy wszystkich do udziału i sprawdzenia swojej wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z cyfrowego świata poprzez zagranie w naszą grę „Hack Defense”.
Grę można pobrać za darmo, za pomocą jednego z linków podanych poniżej od pierwszym dniu obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu 2025„. Gra dystrybuowana jest w formie rozpakuj i graj bez instalacji.
Od 11 do 14.02.2025 uczniowie mogą brać udział w konkursie zaznaczając opcję BIORĘ UDZIAŁ W KONKURSIE bezpośrednio w grze, gdzie muszą się zarejestrować do pierwszego etapu pod nadzorem opiekuna szkolnego.
Najlepsi zostaną zaproszeni na wielki finał, gdzie podczas konkursu wiedzy zostaną wyłonieni zwycięzcy.
TUTAJ W DNIU KONKURSU POBIERZESZ GRĘ
Kliknij, pobierze grę ze strony partnera konkursu.
Regulamin
Zgoda na udział i publikację wizerunku
Źródło zjędia: https://itstart.pl/konkurs/https://itstart.pl/konkurs/
Archiwum Aktualności