Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
#Sprzątamy dla Polski
Projekt #BohaterON w naszej szkole
W październiku nasza szkoła aktywnie uczestniczyła w projekcje BohaterOn w Twojej Szkole.
Ten projekt to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON - włącz historię!
Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku.
Projekt cieszył się zainteresowaniem uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach edukacyjnych opracowanych na podstawie scenariuszy przygotowanych przez organizatorów, zapoznali się z filmami edukacyjnymi dotyczącymi Powstania Warszawskiego oraz wysłuchali słuchowiska pt. Małyroznosiciel nadziei.
Klasy młodsze poznały opowiadanie Elizy Piotrowskiej pt. Jak zostałem bohaterem oraz utworzyły plakat - kolorowankę. Uczniowie starszych klas przygotowali postery o tematyce patriotycznej.
Akcja wpisuje się w patriotyczne działania podejmowane cyklicznie w naszej szkole. Jest dla uczniów wspaniałą lekcją współczesnego patriotyzmu.
1
2 listopada 2023 r. - szkoła zamknięta
2 listopada 2023 r. r. - szkoła jest zamknięta
Dyrektor szkoły informuje, że: na podstawie art. 130 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy ustala się dzień 2 listopada 2023 r. dniem wolnym od pracy w Szkole Podstawowej nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r..
W tym dniu (02 listopada 2023 r.) szkoła jest zamknięta. Działa jednak w tym dniu świetlica dla uczniów, których rodzice pracują, w tym dniu nie gotujemy obiadów.
Szkoła Pormująca Zdrowie
W dniu 27 października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie w ramach Śląskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie.
Certyfikat wręczał Pan Tomasz Wojtasik p.o. Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie w obecności Pana Prezydenta Mariusza Wołosza, który wygłosił przemówienie nawiązujące do konieczności dbania o zdrowie oraz zdrowego stylu życia, w tym aktywności fizycznej, sportowej. Dyrektor szkoły odczytał również list Pani Senator Rzeczypospolitej Polskiej Haliny Biedy skierowany do całej społeczności szkolnej. Pani Senator w tym dniu była nieobecna z powodu odbierania zaświadczenia o otrzymaniu mandatu Senatora RP na kolejną kadencję, ale skierowała do społeczności szkolnej gratulacje i podziękowania za podjętą inicjatywę.
Na uroczystości obecni byli ponadto zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Pan Mariusz Fiszer, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i wychowawczych, w tym Szkoły Podstawowej nr 16 z Bobrka, MDK nr 2 w Bytomiu, Przedszkola nr 36 i Przedszkola „Ochronka” z Karbia oraz Rada Rodziców naszej szkoły.
Po uroczystym wręczeniu certyfikatu uczniowie szkoły pod opieką nauczycieli przygotowali przedstawienie, którego tematyka skupiała się wokół zdrowia. Pojawiły się elementy zarówno poważne jak i z poczuciem humoru. Dla szkoły fakt otrzymania certyfikatu, o który starała się swoimi licznymi działaniami promującymi zdrowie oraz zdrowy styl życia był ważnym wydarzeniem.
2
Przez ruch do zdrowia - wojewódzkie zmagania sportowe
Wojewódzkie zmagania edukacyjne świetlic szkolnych
26 października 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu odbyła pierwsza edycja Wojewódzkich zmagań edukacyjnych świetlic szkolnych – „Przez ruch do zdrowia”, których organizatorem było Stowarzyszenie Przyjazna Ósemka i Szkoła Podstawowa nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu. Impreza została wsparta finansowo przez Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, a uroczystego otwarcia dokonał Prezydent Miasta Bytomia Mariusz Wołosz.
W zmaganiach udział wzięło 60 uczniów z 9 szkół podstawowych naszego województwa uczęszczających do świetlic szkolnych (SP 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu, SP 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu, SP 26 w Bytomiu, SP 37 w Bytomiu, SP 42 im. Ziemi Bytomskiej w Bytomiu, SP 47 w Bytomiu, SPMS im. ks. Józefa Szafranka w Bytomiu, SP 4 im. Józefa Lompy w Radzionkowie, SP 26 im. Rodła w Zabrzu). Uczniowie w dwuosobowych drużynach rywalizowali w 10 konkurencjach sprawdzających ich sprawność fizyczną i koordynację, a także wiedzę z zakresu zdrowego i aktywnego stylu życia (m.in. skok w dal, rzut do celu, gra „latająca bila”, skoki na skakance, kalambury, memory, quiz). W rywalizacji I miejsce zajęli Alicja Skiba i Stanisław Makowski (SPMS im. ks. Józefa Szafranka w Bytomiu), II miejsce Róża Kobylewska i Aleksander Dronina (SP 42 im. Ziemi Bytomskiej w Bytomiu), III miejsce Lilianna Olszewska i Mateusz Gogol (SP 42 im. Ziemi Bytomskiej w Bytomiu), IV miejsce Maja Danielewicz i Jan Drobisz (SP 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu), V miejsce Zuzanna Kuleszewicz i Andrzej Wac (SP 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu).
W ramach Wojewódzkich zmagań edukacyjnych przeprowadzony został również Wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Jak dbasz o zdrowie?”. Do konkursu wpłynęło ponad 80 prac uczniów m.in. z Bytomia, Zabrza i Tarnowskich Gór. I miejsce zajęła Amelia Szczepanik (Szkoła Podstawowa Specjalna nr 38 w Zabrzu), II miejsce – Lena Kusal (Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Zabrzu), III miejsce – Olga Gemuła (Szkoła Podstawowa nr 6 w Tarnowskich Górach). Pokonkursową wystawę prac będzie można oglądać od 2 listopada w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Bytomiu przy placu Jana III Sobieskiego.
3
#SzkołaPamięta #SP21BytomPamięta
#SzkołaPamięta
Zgodnie z tradycją nasza placówka wzięła udział w corocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. Uczniowie i nauczyciele podjęli szereg różnorodnych działań.
Uczniowie naszej szkoły udali się na miejscowy cmentarz, gdzie zajęli się uporządkowaniem zaniedbanych i opuszczonych grobów, złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Młodzież uczestniczyła w lekcji terenowej w dzielnicy Karb i Bobrek, zapalili znicze pod pomnikiem-mogiłą Powstańców Śląskich, uczestników I powstania, który znajduje się na cmentarzu w Bytomiu-Bobrku oraz pod pomnikiem Marii Konopnickiej, który znajduje się w dzielnicy Bytom-Karb.
Starsi i młodsi uczniowie uczestniczyli ponadto w zbiórce zniczy w ramach akcji Podaruj znicz na Kresy.
Nasza szkoła chętnie uczestniczy w tej pięknej i szlachetnej akcji, która budzi w młodych ludziach potrzebę pielęgnowania polskiej tradycji świąt zadusznych i kultywowana pamięci o tych, którzy odeszli.
Przeszłość, jeśli jej nie zapomnisz, stanie się drogowskazem w przyszłość!
1
Zapraszamy do udziału w Miejskim Konkursie Czytelniczym "Rodzinne czytanie. Poczytaj ze mną Mamo!"
Szkoła bez dzwonka - czy to możliwe?
Czy szkoła bez dzwonka to abstrakcja? Jak widać nie i my staramy się dowieść, że życie bez dzwonka jest możliwe i przynosi wiele korzyści każdej ze stron.
Jakie są zalety braku dzwonka w szkole?
- poprawa samopoczucia zarówno uczniów, jak i nauczycieli,
- wzmacnianie partnerskich relacji między uczniami a nauczycielam,
- kształtowanie cech charakteru takich jak odpowiedzialność, rzetelność, cierpliwość i punktualność,
- minimalizowanie poziomu stresu w uczniach,
- motywowanie uczniów do większej samodzielności,
- obniżanie poziomu hałasu w szkole.
Ponadto uczniowie uczą się gospodarować czasem w atmosferze zrozumienia, współpracy i przyjaznych relacji uczeń-nauczyciel.
Naszą akcję wprowadzamy powoli, w listopadzie będzie to zaledwie kilka dni (wykaz dni w Librusie w sekcji ogłoszenia). W momencie, gdy zaopatrzymy szkołę w zegary widoczne na każdym korytarzu wprowadzimy dzień bez dzwonka na stałe. Brak dzwonków to również idealny sposób na to, aby uczniowie nauczyli się korzystać z tradycyjnych zegarków na rękę, w ten sposób wzmocnimy też edukację matematyczną.
Co nam ma dać usunięcie dzwonków?
Działanie to ma przede wszystkim wspierać zaufanie i partnerskie relacje między uczniami a nauczycielami, a nie jak dotychczas tylko i wyłącznie egzekwować bezwzględnie przestrzegania zasad. Analizując badania dotyczące wpływu dzwonków szkolnych na organizację pracy dowiedziono niejednokrotnie, że dźwięk dzwonka podnosi poziom stresu u uczniów, wzmaga poczucie chaosu. Dźwięk dzwonka eliminuje u uczniów umiejętność kontroli czasu, co wpływa na brak kształtowania się u uczniów punktualności i odpowiedzialności. Ponadto w ten sposób wspomagamy program naprawczy opracowany dla naszej szkoły przez nauczycieli.
Czy boimy się o to, jak brak dzwonka wpłynie na codzienne funkcjonowanie szkoły?
Oczywiście, dlatego wprowadzamy nasze działania stopniowo. Nauczyciel odpowiada za to, aby o czasie kończyć lekcję i to on będzie informował uczniów o końcu lekcji. Zamiast głośnego i stresującego dzwonka może on podziękować za wspólnie spędzony czas na lekcji, za pracę. Uczniowie na pewno będą czuć, że są szanowani, że nauczyciel ma do nich zaufanie i traktuje ich poważnie. Będzie to moment, w którym uczniowie moga się spakować i udać na następną lekcję.
Ważnym momentem będzie jednak nauka odpowiedzialności przez samych uczniów. Muszą oni pamiętać, aby bez przypomnienia bez dzwonka punktualnie stawiać się na każde kolejne zajęcia, aby nie mieć odnotowanego w dzienniku spóźnienia.
Liczymy na współpracę, zrozumienie i pozytywne efekty szkoły bez dzwonka.
V edycja Ogólnopolskiej Akcji Dzieci Uczą Rodziców. Niezwykła podróż
W dniach 23.10 - 27.10.2023 r. uczniowie klas 1a, 1b, 2a, 2b, 3b zrealizowali drugą lekcję w ramach V edycji Ogólnopolskiej Akcji Dzieci Uczą Rodziców.
Temat tej lekcji brzmiał „ Niezwykła podróż’’. Podczas tej lekcji nasi najmłodsi uczniowie dowiedzieli się, czym są kontynenty i oceany, a także nieco bliżej poznali kilka państw, dowiedzieli się skąd pochodzi samba, czym żywią się kangury . Obejrzeli prezentację multimedialną i wykonali wiele zadań dotyczących tematyki podróży po kontynentach i oceanach.
Głównym celem zajęć było ukazanie dzieciom, jak niezwykła jest nasza planeta oraz jak działalność człowieka sprawia, że na Ziemi jest wiele fascynujących miejsc stworzonych przez ludzi na przestrzeni wieków
Ćwierkają Wróbelki od samego rana, „Niezwykła podróż” była ciekawa i udana.
Na fotorelację więc zapraszamy.
18
Ogłaszamy wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Jak dbasz o zdrowie"
#PrzerwaNaCzytanie
13 października nasza szkoła wzięła udział w IV Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie Przerwa na czytanie.
Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom.
Głównym celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska szkolnego oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
W akcji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele, którzy przynieśli ze sobą do szkoły swoje ulubione książki. Zapominalskich wspierała biblioteka szkolna.
Uczniowie udowodnili, że czytać można wszędzie. Czytaliśmy na korytarzach szkolnych, w salach lekcyjnych, w świetlicy szkolnej, w bibliotece oraz w czasie podróży do teatru. Dzieciom z młodszych klas bajki i baśnie czytały panie wychowawczynie.
Okazało się, że wspólne czytanie może być świetną formą spędzania czasu na przerwie i może dać wiele radości.
#PrzerwaNaCzytanie.
17
IV edycja konkursu "Sfotografuj matematykę - Matematyka inaczej”
IV edycja konkursu Sfotografuj matematykę - „Matematyka inaczej”
Konkurs zachęca uczniów do obserwowania otaczającego świata i szukania matematyki w różnych aspektach życia. Konkurs składa się z dwóch części. I to „Matematyka w szkole”, II to „Matematyka na wycieczce”
Część I
Od 25 października do 25 listopada 2023 r., szukamy matematyki w NASZEJ SZKOLE - próbujemy ją sfotografować albo nagrać.
REGULAMIN
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas 1-8
2.Główne cele konkursu to :
- wykorzystanie zmysłów do obserwacji otaczającej nas rzeczywistości w poszukiwaniu interesujących przedmiotów, zjawisk, słów, wierszy itp.,
- poznanie różnych aspektów matematyki,
- wdrożenie pracy metodą zatrzymania interesującego zjawiska zgodnego z tematem w kadrze obiektywu aparatu fotograficznego.
3. Zdjęcie powinno być zapisane w formacie jpg , można tez nagrać krótki film – max 1 min.4. Zdjęcia i filmiki muszą być zrobione samodzielnie i nie mogą być nigdzie publikowane. Jedno dziecko może wysłać jedno zdjęcie lub jeden filmik.
5. Prace przesyłamy na adres matematyka.sp.bytom@gmail.com
4. Nagrody: opublikowanie zwycięskich prac na stronie internetowej szkoły, gratyfikacja w postaci POZYTYWNYCH UWAG z zachowania (już sam udział w konkursie jest nagradzany), dla zwycięzców cząstkowe oceny celujące z matematyki i dyplomy.ZAPRASZAM do zabawy Elżbieta Malec - nauczyciel matematyki
Sukcesy sportowe uczniów naszej szkoły! Gratulujemy!
Uczniowie klas 4 i 6 zajęli 2 miejsce, a uczniowie klas 5 miejsce 3 (w swoich kateogriach wiekowych) w Turnieju Eliminacyjnym Ślaskiej Szkolnej Ligii Rugby TAG. Uczniowie byli trenowani przez naszego nauczyciela wychowania fizycznego Pana Grzegorza Mączkę.
Serdecznie gratulujemy uczniom i nauczycielowi kolejnego sukcesu!
58
Szkolny konkurs motywacyjny
Dyrektor szkoły ogłasza szkolny konkurs motywacyjny "Moja motywacja do nauki"
Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas 1-8.
Szczegóły konkursu w e-dzienniku Librus (sekcja ogłoszenia oraz w wiadomościach wysłanych do uczniów).
Zachęcamy do udziału!
eduSensu Education Awards
Dostąpiliśmy ogromnego zaszczytu i docenienia ze strony komisji kwalifikacyjnej ogólnopolskiego konkursu eduSensus Education Awards i zostaliśmy nominowani do tytułu Szkoły Równych Szans 2023.
Jako jedyna szkoła z Bytomia.
To Nasza Wspólna zasługa Nauczycieli, Rodziców i uczniów, to Nasz wspólny trud został doceniony, to Nasz zapał do pracy i wychowania, to Nasz spory fragment życia.
Proszę Was o rozpropagowanie wszędzie, gdzie tylko się da linku do głosowania na Naszą szkołę, na Nas.
Gratuluję i dziękuję Wam za ogrom pracy jaki wszyscy wkładamy w działanie Naszej szkoły.
dyrektor szkoły
Krzysztof Kawka
LINK do głosowania poniżej - 9 pozycja na liście
Nasze osiągnięcia - klasa VIa
Bardzo nam miło pochwalić się, że po raz drugi zdobyliśmy I miejsce we Współzawodnictwie Klas i puchar Dyrektora naszej szkoły.
Ciężko pracowaliśmy na taką nagrodę cały miniony rok szkolny.
Dodatkową nagrodą było wspólne wyjście na pizzę. Kolejny rok starań przed nami, aby utrzymać wysoką pozycję.
Dziękujemy.
1
Europejski Tydzień Kodowania
W dniach 16 – 20 października w naszej szkole odbywały się zajęcia związane z kodowaniem.
Klasa VI B wykazała się największą aktywnością. Kilkoro uczniów zaprezentowało przygotowane przez siebie ćwiczenia, utworzone gry. Uczeń Gabriel Droździel utworzył grę w Visual Studio Code, a dokładnie dodatek do gry.
Dużą popularnością cieszył się Minecraft.
Szymon Bogaczyk z kl. VII A ma swój własny kanał na youtube, gdzie prezentuje swoje prace utworzone w Minecraft. Na lekcjach oglądaliśmy projekt naszej szkoły w całości utworzony przez Szymona. Uczniowie byli zachwyceni tym co zobaczyli, a w szczególności klasy młodsze, które z utęsknieniem czekały na widok swoich sal lekcyjnych i pracowni komputerowej przedstawionych w Minecraft.
Trochę skromniejszą pracę przedstawił uczeń klasy IV B Jakub Łaniewski - zbudował przedszkole w Minecraft. Skromniejszą dlatego, ponieważ budowla przedszkola była o wiele mniejsza, ale również ciekawa.
W kl. V A Aleksander Widera zbudował podwodną bazę, a jego brat Patryk Widera z kl. III B – serwer do gry.
Dawid Ziółkowski i Szymon Laszczyk z kl. V B zbudowali z klocków Lego Spike poruszający się pojazd.
Natomiast klasa II B wspólnie z p. Katarzyną Burg kodowała także bez komputera.
Cały tydzień upłynął na nauce połączonej z zabawą.
Bardzo dziękuję uczniom za zaangażowanie i wspólną zabawę.
Iwona Rulik
#SzkołaOdpowiedzialnaCyfrowo
- 4
"Razem w Klasie"
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie