Lekcje wychowawcze
Temat: Stres – uczymy sobie z nim radzić.
Pozytywne strony Internetu.
W jaki sposób ludzie mogą wykorzystywać media elektroniczne i Internet do radzenia sobie z napięciem.
• W jaki sposób Internet i media elektroniczne mogą pomagać w poradzeniu sobie z napięciem?
• W jaki sposób Internet i media elektroniczne mogą być wykorzystywane do niekonstruktywnego pozbywania się napięcia?
Media elektroniczne i Internet mogą nam pomagać w szukaniu informacji, jak rozwiązać dany problem, porozmawiać z kimś zaufanym, z kim akurat nie możemy się widzieć, zabawy i gry mogą nam pomóc na chwilę odpocząć od kłopotów. Krzywdzące komentarze wobec innych, oglądanie materiałów, na których inne osoby znajdują się w trudnej upokarzającej sytuacji, granie bez opamiętania, choć dają chwilowe poczucie pozbycia się napięcia, nie są korzystnymi sposobami radzenia sobie z napięciem. Nie pomagają nam uporać się z tym, co czujemy, a do tego przyczyniają się do krzywdzenia innych, jak w przypadku cyberprzemocy.
Przypomnij sobie o rzeczach miłych jest również pomocne w radzeniu sobie ze stresem. Dzisiejszego wieczoru przed snem przypomnij sobie trzy miłe/przyjemne/pozytywne rzeczy, które wydarzyły się podczas całego dnia. Takie podsumowania dnia dobrze jest robić sobie regularnie.
Wśród sposobów mogących pomóc w radzeniu sobie ze stresem powinny się znaleźć takie, które:
• służą poradzeniu sobie z sytuacją: szukanie rozwiązania (np. poprzez rozmawianie z innymi, szukanie pomocy),
• pomagają w poradzeniu sobie z emocjami: rozmowa/spędzenie czasu z kimś bliskim, zrobienie czegoś przyjemnego dla siebie, odpoczynek i danie sobie czasu na przemyślenie spraw, aktywność ruchowa itp.
Wśród rutynowych sposobów, które warto stosować regularnie: aktywność ruchowa, rozmawianie o emocjach, dbanie o relacje, dbanie o wypoczynek, zdrowe odżywianie itp.
Bardzo dobrym sposobem radzenia sobie ze stresem jest łączenie ze sobą różnych sposobów, np. rozmawianie o tym, co przeżywamy, aktywność ruchowa, szukanie sposobu na rozwiązanie problemu, np. zwrócenie się do kogoś, kto nam pomoże w nadrobieniu zaległości w sytuacji, kiedy mamy problemy w nauce. Dzielenie się z innymi swoimi przykrymi emocjami i kłopotami sprawia, że robi się nam lżej.
Temat: Nie jestem obojętny – jak pomagać innym? Idea wolontariatu.
Czy warto zostać wolontariuszem?
Światowego Dnia Wolontariusza
Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w rezolucji z 1985 roku ogłosiło datę 5 grudnia jako dzień wolontariatu.
Wolontariat to dobrowolna, świadoma i bezpłatna praca na rzecz innych ( ludzi, zwierząt, elementów środowiska), wykraczająca poza związki rodzinne i koleżeńskie.
Rodzaje wolontariatu: stały ( regularne działania np.: w ramach jakieś organizacji), akcyjny (przeprowadzenie konkretnej akcji), szkolny, hospicyjny (pomoc w placówkach opieki medycznej, spędzanie czasu z chorymi, udzielanie im psychicznego wsparcia), sportowy (pomoc podczas imprezy sportowej).
Przypomnijcie sobie sytuację, podczas której pomogliście komuś, pracowali na rzecz innych. Może to być sytuacja, w której podejmowaliście wysiłek na rzecz rodziny i przyjaciół.
Praca w ramach wolontariatu:
- Daje szansę rozwoju własnych umiejętności.
- Buduje poczucie odpowiedzialności.
- Uwrażliwia na potrzeby innych, kształci empatię.
- Pozwala nam doświadczyć pozytywnych emocji: wyzwala satysfakcję, radość, przynosi potwierdzenie własnych możliwości.
Kto może zostać wolontariuszem? Czy łatwo nim być?
Przykłady działań
Potrzebne cechy
Opieka nad zwierzętami przy pracowni biologicznej.
Np.: odpowiedzialny, punktualny,
Podlewanie roślin doniczkowych znajdujących się na szkolnych parapetach.
Np.: systematyczny,
Pomoc rówieśnikom, bądź młodszym kolegom w nauce, w przygotowaniu się do sprawdzianu.
Np.: pełen entuzjazmu, cierpliwy,
Pomoc rówieśnikom w nadrobieniu zaległości, które powstały po chorobie.
Np.: dyspozycyjny, wytrwały,
Zorganizowanie uroczystości w szkole z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Np.: pomysłowy, twórczy,
Pomoc starszym sąsiadom.
Np.: życzliwy, kulturalny,
Samodzielne ułożenie krzyżówki, wpisując cechy wolontariusza:
dobry, bystry, lubiany, pracowity, wytrwały, uczciwy, sympatyczny, pomocny, aktywny, słowny, dyspozycyjny, odważny, szczery, uparty, inteligentny, kulturalny, punktualny, odpowiedzialny, życzliwy, cierpliwy.
Proszę abyście na kartce A4 odrysowali swoje dwie dłonie. W jednej uczniowie wypisują cechy pożądane u wolontariuszy, w drugiej wypisują odpowiedź na pytanie: Co można dostać w zamian za ochotniczą, dobrowolną pracę na rzecz społeczności czy środowiska? - Narysowane dłonie proszę przesłać na mój adres. Będzie to traktowane jako aktywność na lekcji ,za którą otrzymacie dodatkowe punkty.
Zadanie dodatkowe dla chętnych uczniów to wykonanie kartki świątecznej dla pracowników obsługi i administracji w szkole lub dla wychowanków Domu Nadziei lub dla przedszkolaków.
Szkoła do hymnu 2020
W dniu 10.11.2020 r. cała szkoła przystąpi do akcji MEN "Szkoła do hymnu". Śpiewanie hymnu narodowego w naszej szkole jest już tradycją. W tym roku wszyscy zaśpiewamy hymn o godz. 11.11. Klasy 1-3 zaśpiewają hymn wraz z wychowawcami i dyrekcją szkoły podczas lekcji. Klasy 4-8 z uwagi na zdalne nauczanie zaśpiewają hymn w domu łącząc się z nauczycielami on-line. Prosimy o zachowanie powagi oraz stosowny ubiór podczas tak ważnego dla wszystkich Polaków dnia.