Dla rodziców
Internet i media elektroniczne – współczesne wyzwania
Media elektroniczne stały się częścią codziennego życia dzieci, która wzrastają w kulturze Internetu i mediów. Nie oznacza to, że rodzice/opiekunowie stali się wobec tego bezradni. Mogą wykorzystać to jako przestrzeń do oddziaływań wychowawczych.
• Ustalenie limitu czasu
Ustalenie limitu czasu pomaga rozwijać umiejętności kontrolowania zachowania, w integrowaniu/przyswajaniu norm i zasad. Trudne sytuacje wokół ustalonych zasad pozwalają dziecku sprawdzać, jak dalece granice ustanowione przez dorosłych są stabilne. To, w jaki sposób dzieci radzą sobie z limitem czasu, może też ujawniać ich problemy, np. depresję w sytuacji, kiedy spędzają wiele godzin przed ekranem. Zasady dotyczące czasu pomagają również w dbaniu o regenerację. Dzieci na dwie godziny przed snem powinny odłożyć media cyfrowe, bo emitowane przez nie światło zaburza rytm dobowy i utrudnia zasypianie.
• Prowadzenie rozmów na temat zagrożeń związanych z aktywnością online
Prowadzenie rozmów na temat zagrożeń pozwala nie tylko rozwijać wiedzę i umiejętności zabezpieczania się przed nimi, ale też wspiera budowanie relacji z dzieckiem. Łatwiej jest mu wówczas zrozumieć, że monitorowanie dziecka jest wyrazem troski. Świadomość tego, że rodzic wie, jakie zagrożenia może dziecko spotkać w Internecie, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że w trudnej sytuacji (nie tylko związanej z używaniem mediów) dziecko może się do niego zwrócić.
• Rozmawianie o aktywności dziecka online /okazywanie zainteresowania tym, do czego dziecko używa mediów elektronicznych / monitorowanie aktywności dziecka.
Podejmowanie rozmów o aktywności dziecka i przeżywanych przez nie emocjach wspiera budowanie wzajemnej relacji z dzieckiem. Dzięki temu łatwiej mu będzie podzielić się z nami tym, że przeżywa trudne sytuacje zarówno online, jak i offline. Trudne sytuacje związane z oporem dziecka przed dzieleniem się tym, co robi, mogą być przyczynkiem do rozmawiania z nim o dorastaniu i o rosnącej w dziecku potrzebie autonomii. Z drugiej strony mogą dać wyraźny sygnał rodzicowi, że coś niepokojącego może się dziać w życiu dziecka, jeżeli np. mocno izoluje się i ucieka w świat wirtualny.
• Instalowanie ochrony rodzicielskiej
Zakładanie ochrony rodzicielskiej staje się okazją do rozmawiania o funkcji tego typu zabezpieczeń i o potrzebie chronienia dzieci przed niebezpiecznymi i trudnymi sytuacjami związanymi z używaniem Internetu. Dzięki temu dzieci nie tylko lepiej te potencjalne zagrożenia poznają, ale również lepiej rozumieją, że motywacją rodziców nie jest kontrola czy chęć śledzenia dziecka, ale troska i potrzeba dbania o nie. Trudne sytuacje wokół tych rozwiązań pomagają o tym dzieciom przypominać.
• Monitorowanie spędzania czasu wolnego przez dziecko
Monitorowanie tego, jak dziecko spędza czas wolny, nawet jeżeli ono okazuje wobec tego swoje niezadowolenie, jest dla niego ważnym sygnałem tego, że rodzic jest zainteresowany tym, co się z nim dzieje, co daje poczucie bezpieczeństwa. Trudne sytuacje wynikające np. rosnącej potrzeby autonomii, sprzyjają rozmowom o granicach psychologicznych dziecka, jego rosnącej autonomii, dyskutowaniu zmian, które zachodzą w relacji z dzieckiem.