Andrzejkowe wróżby, dawniej, traktowane były bardzo poważnie. Dziewczyny, zgodnie z tradycją, za pomocą różnych wróżb, poznawały swoją przyszłość. Najpopularniejszą formą wróżenia było lanie wosku. Dziś, jest to forma zabawy, która wywołuje uśmiech i ciekawość. Samorząd Uczniowski postarał się o uśmiech koleżanek i kolegów, a przede wszystkim wzbudził ich ciekawość. W trakcie szkolnych "Andrzejkowych wróżb", wszyscy poznali swoją przyszłość. Zobaczymy czy się sprawdzi ???
Andrzejkowe wróżby.
Spektakl "Plastusiowy pamiętnik"
We wtorek 29.11.2022 r uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 21 im Józefa Lompy w Bytomiu pod opieką wychowawców Malwiny Sławek, Katarzyny Burg, Marii Woźniak- Halamus, Beaty Bulińskiej, Beaty Domagały- Golonka oraz pań Sandry Kotlorz, Karoliny Wojtynowskiej, Magdaleny Osińskiej i Sylwii Sygudy byli w Bytomskim Centrum Kultury na spektaklu pt. ”Plastusiowy pamiętnik”. Przedstawienie teatralne oparte było na najciekawszych wątkach znanej i lubianej lektury autorstwa Marii Kownackiej pod tym samym tytułem.
Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu wcielili się w postacie z książki: Plastusia, łobuza Witka, Tosię, ołówek, stalówkę, pędzel, nożyczki, temperówkę, gumkę myszkę. Były ciekawe dekoracje, np. namalowany kolorowy plecak i piórnik, duża temperówka oraz ogromne nożyczki i stalówka. Aktorzy opowiedzieli nam historię Plastusia i jego przyjaciół. Najbardziej podobały nam się sceny z udziałem łobuza Witka, który świetnie tańczył i śpiewał piosenkę o swoich wybrykach. Przedstawienie było bardzo ciekawe i wesołe. Poznaliśmy przygody ludzika z plasteliny i jego kolegów z piórnika. Plastuś walczył z kałamarzem, budził wszystkich mieszkańców piórnika, chodził z Tosią do szkoły. Przedstawienie bardzo nam się podobało, bo wprowadziło nas w świat szkolnych lat naszych babć i dziadków. Poza tym przypomnieliśmy sobie historię Plastusia z książki Marii Kownackiej pt. „Plastusiowy pamiętnik”. Przenieśliśmy się w kolorowy świat pełen radości, zabawnych zdarzeń, gdzie wszystko wygląda inaczej i wszystko jest możliwe!
3
Spotkanie z górnikami Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek
25 listopada gościliśmy w naszej szkole górników z Kopalni Węgla Kamiennego Bobrek.
W przygotowanie tej uroczystości zaangażowane były wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej.
Zaproszeni górnicy oraz tatusiowie i dziadkowie, a także wujkowie naszych uczniów przybyli na uroczystość. Gości bardzo serdecznie powitał Dyrektor Szkoły Krzysztof Kawka, któremu towarzyszyła przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców p. Justyna Klasa.
Dzieci na scenie prezentowały się niezwykle barwnie. Dziewczynki ubrane w stroje galowe i przepiękne wianki, zaś powagi chłopcom dodawały górnicze czaka przyozdobione pióropuszami. Wiersze recytowane przez dzieci przeplatały się z piosenkami i utworami muzycznymi. Klasy pierwsze zatańczyły pięknie do piosenki „Piekło dziewczę, piekło placki”.Górnicy nagrodzili małych artystów gromkimi brawami i słodyczami, a następnie opowiadali dzieciom o swojej ciężkiej pracy, opisali elementuy swojego stroju górniczego i odpowiedzieli na wiele pytań związanych z pracą w kopalni.
Na zakończenie uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z górnikami, a uczniowie klasy 3a wręczyli gościom upominki przygotowane przez wychowanków naszej świetlicy szkolnej.
34
Dzień Pluszowego Misia
- 17
STOP WSZAWICY!
Choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić! Wszawica jest chorobą pasożytniczą, wywołaną przez wesz głowową. Przez wielu, choroba ta traktowana jest jeszcze stereotypowo, jako coś wstydliwego. Należy jednak pamiętać, że wszawica nie zawsze wynika z zaniedbań higieny czy długości włosów.Wesz ludzka, może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem wszawicy częściej dotyka dzieci, przebywających w dużych skupiskach: w szkołach, przedszkolach na koloniach. Dzieci nie zachowują dystansu, podczas zabawy stykają się głowami, śpią razem, pożyczają sobie szczotki czy gumki do włosów, zakładają nie swoje czapki.
Wszawica – co to za choroba
Wszawica (inaczej pedikuloza) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, obozy letnie, koszary, domy pomocy noclegownie). Wszawica nie jest chorobą skóry, lecz chorobą pasożytniczą.
Co powoduje wszawicę?
Najczęściej zarażają się dzieci w wieku 3-12 lat przez kontakty bezpośrednie w trakcie zabawy oraz nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne, np.stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotki, spinki, grzebienie, ubrania, nakrycia głowy, pluszowe zabawki, materace, pościel).
Jakie są objawy wszawicy i jak ją rozpoznać?
Pierwszym sygnałem wskazującym na obecność wszawicy jest uporczywe swędzenie, najbardziej intensywny w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Może temu towarzyszyć zaczerwienienie głowy, szczególnie na linii włosów lub za uszami. Mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem. Konsekwencją tego jest uszkodzenie skóry głowy, które może prowadzi do stanów zapalny i otwiera drogę do zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych. W skrajnych przypadkach na głowie osoby zarażonej wszawicą pojawia się tzw. „kołtun” tj. włosy zlepione ropno-surowiczą wydzieliną.
Jak leczyć wszawicę?
W przypadku zdiagnozowania wszawicy należy bezwzględnie leczyć nie tylko samego pacjenta, ale także obserwować i ewentualnie leczyć wszystkie osoby kontaktujące się blisko z pacjentem (rodzina). Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Obecnie stosowane są preparaty w postaci lotionu, żelu, szamponu i/lub kremu, można je dostać w aptekach. W trakcie leczenia należy bezwzględnie przestrzegać zasad i zaleceń co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji. Po użyciu preparatu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem (zabieg ten usuwa martwe wszy oraz odklejone gnidy). Potem grzebień należy starannie oczyścić (można wykonać to przez zamrażanie lub zanurzenie we wrzącej wodzie).
Zastosowanie preparatu należy powtórzyć po 7-10 dniach. Specjalnym czynnościom poddane powinny być również rzeczy osobiste osoby zarażonej i osób z najbliższego otoczenia. Wszelkie ozdoby do włosów, grzebienie, szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Ubrania, pościel należy wyprać w temperaturze co najmniej 60°C (temp. 53.5°C zabija wszy i ich jaja) lub chemicznie i wyprasować żelazkiem z funkcją pary szczególnie przy szwach. Rzeczy, których nie można wyprać trzeba spryskać preparatem owadobójczym, a następnie szczelnie zamknąć na 10 dni w foliowym worku, następnie wyczyścić na sucho lub mokro. W pomieszczeniach należy odkurzyć podłogę i meble. Pluszowe zabawki wyprać lub przetrzymać w zamrażalniku ok. 24-48 godzin.
Kiedy wszawica jest wyleczona?
Czas leczenia zależy od czasu trwania kuracji. Zasady i zalecenia co do sposobu użycia, tj. właściwej aplikacji, czasu działania oraz powtarzania kuracji znajdują się na opakowaniu i/lub ulotce dołączonej do opakowania odpowiedniego preparatu.
Profilaktyka wszawicy?
Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację. Najprostszym sposobem zapobiegania wszawicy jest w pierwszej kolejności edukacja, która powinna doprowadzić do powstania właściwych nawyków higienicznych od najmłodszych lat, związanych z korzystaniem z rzeczy osobistych (grzebienie, szczotki do włosów, ozdoby do włosów, itp.), zwłaszcza na kryć głowy. Kolejnym krokiem jest systematyczna kontrola i sprawdzanie skóry głowy, a także właściwa jej pielęgnacja poprzez mycie włosów w miarę indywidualnych potrzeb (ale nie rzadziej niż raz w tygodniu), stosowanie odżywek ułatwiających rozczesywanie, codzienne czesanie i szczotkowanie włosów, związywanie dług ich włosów lub krótkie włosy ułatwiające pielęgnację
Jak zapobiegać wszawicy?
Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas i nasze dzieci przed wszawicą:
- dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni, za uszami),
- staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
- podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upinaj lub związuj włosy dziecka,
- przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
- uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką).
Czego nie należy robić?
Nie wolno!!! Stosować u ludzi preparatów przeciw wszawicy przeznaczonych dla zwierząt. Mogą one działać toksycznie i/lub drażniąco na skórę głowy i przynosić skutki odwrotne do zamierzonego, a tym samym przedłużać i utrudniać leczenie.
Bezwzględnie nie wolno!!!
Piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny. Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.
Dlaczego wszawica powraca?
Dbałość o higienę osobistą i status społeczny nie mają wpływu na częstość występowania wszawicy. Może się nią zarazić każda osoba przez kontakt z chorym lub jego rzeczami osobistymi. Zarażenie następuje w wyniku bliskiego kontaktu z chorym lub jego rzeczami osobistymi, ponadto zarażeniu się wszawicą sprzyjają duże skupiska ludzi.
KLIKNIJ! wszawica_BROSZURA_A5(1).pdf
KLIKNIJ! wszawica_ULOTKA_A5(1).pdf
KLIKNIJ! wszawica_PLAKAT_A2(1).pdf
...
#"Idą święta, nie o SMS-ie, lecz o kartce pamiętaj" - kampania i konkurs.
Samorząd Uczniowski, kolejny raz, włącza się w akcję Szkoły Odpowiedzialnej Cyfrowo.
ZAPROJEKTUJ I WYKONAJ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ w ogólnopolskim konkursie indywidualnym: https://idaswieta.com/konkurs/.
Szkoła do Hymnu 2022 - dyplom od Ministra Edukacji i Nauki
Bezpieczeństwo w sieci - Europe Code Week
Dyrektor szkoły ogłasza szkolny konkurs „Bezpieczeństwo w sieci”
1. Temat konkursu: Bezpieczeństwo w sieci
2. Cel konkursu: zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia płynące z korzystania z Internetu oraz wyrobienie nawyków radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa płynącego z sieci
3. Adresaci: uczniowie klas 4-8
4. Forma konkursu:
a) Klasy 4-5 wykonanie plakatu informacyjnego na brystolu format A1, plakat można wykonać w grupie liczącej maksymalnie 2 uczniów, technika wykonania dowolna, plakaty powinny być podpisane z tyłu (imię, nazwisko i klasa),
b) Klasy 6-8 wykonanie prezentacji multimedialnej zapisanej na nośniku danych np. płyta CD/DVD lub na pendrivie (pendrive do zwrotu po zgraniu prezentacji).
5. Nagrody:
a) Dyplomy
b) Drobne upominki
c) Vouchery na dzień bez pytania dla każdego nagrodzonego do wykorzystania do końca I –szego półrocza
6. Termin oddania:
a) Klasy 4-5 do 15 grudnia 2022 r. do godz. 15:00 w sekretariacie
b) Klasy 6-8 do 21 grudnia 2022 r. do godz. 15:00 u dyrektora szkoły
7. Termin rozstrzygnięcia konkursu: 22 grudnia 2022 r.
Mały Wolontariat i Dzień Seniora
14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Święto ma na celu docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową. O tym ważnym dniu pamiętali członkowie Małego Szkolnego Wolontariatu uczniowie klas1-3 i razem z siostrą Marietą Pyrek i wychowawczynią Katarzyną Burg opiekunem Małego Szkolnego Wolontariatu przygotowali przedstawienie „ Legenda o koniu, gęsiach i Świętym Marcinie” autorstwa siostry Mariety. 16 listopada mali wolontariusze wystawili swoje przedstawienie w auli Ochronki w Bytomiu Karbiu. Seniorom bardzo podobał się występ małych aktorów. Podziękowali im słodkościami i poprosili o dalszy ciąg przedstawień.
3
#LaboratoriaPrzyszłości
Mikołajkowa Loteria SU.
"Sprzątamy dla Polski"
Uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie angażują się w akcje i programy zwiazane z ekologią i ochroną naszego środowiska.
Pierwszoklasiści na spektaklu „ Znakopolis”
15 listopada uczniowie klasy 1a obejrzeli w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark spektakl profilaktyczny „Znakopolis”. Spektakl został przygotowany przez policjantów Komendy Miejskiej w Bytomiu, a w rolę aktorów wcielili się uczniowie klas policyjnych bytomskiej szkoły przy ulicy Webera. Przed spektaklem dzieci przywitał Sznupek i Pani Policjantka, która przypomniała małym widzom o bezpieczeństwie. Przedstawienie w zabawny sposób pokazało najmłodszym reguły zachowania podczas drogi do szkoły i powrotu do domu. Naszym pierwszoklasistom towarzyszyła świetlicowa maskotka Lama, która od września towarzyszy uczniom klas 1-3 w różnych wyjściach. Po przedstawieniu pierwszaki zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie z aktorami i Sznupkiem.
Zapraszamy na fotorelację do galerii.
8
Otrzymaliśmy od MEiN dyplom!
Dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w tej szlachetnej akcji.
Dzień Zdrowego Śniadania
8 listopada obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Odżywiania i Gotowania. Nasi najmłodsi uczniowie i ci trochę starsi doskonale znają zasady zdrowego odżywiania. Wiedzą, że właściwy dobór produktów i urozmaicone posiłki mają ogromny wpływ na ich codzienne funkcjonowanie. Wspólne klasowe śniadanie, to doskonały moment, by zadbać o prawidłowe nawyki żywieniowe – zaczynając każdy dzień od pełnowartościowego posiłku. Wspólne przygotowanie, a później wspólne zjedzenie śniadania to sposób na to, by pozytywnie rozpocząć dzień i zintegrować grupę.
Dzień Zdrowego Śniadania nasi uczniowie realizowali od 8.11 do 10.11, aby każda klasa mogła zdobyć super moce. Prezentujemy kanapki klas 1a, 1b,2a, 2b, 3a, 3b i dzieciaki z tych klas podczas przygotowania śniadanie, które daje super moce.
Zapraszamy do fotorelacji z dnia Zdrowego Śniadania w naszej szkole i prezentacji Śniadanie Daje Moc.
21
Klasa 5a nasze wielkie - małe sukcesy
Miło nam pochwalić się sukcesami, które motywują nas do dalszej wytężonej pracy. Zajęliśmy I miejsce we współzawodnictwie klas za rok szkolny 2021/2022, za co otrzymaliśmy piękny puchar oraz pieniążki, które przeznaczyliśmy na wspólną pizzę. Cały rok staraliśmy się brać udział jak najliczniej we wszystkich szkolnych przedsięwzięciach i udało się.
W bieżącym roku szkolny zdobyliśmy także I miejsce w szkolnym konkursie Mistrz Tabliczki Mnożenia. W klasie prezentuje się dumnie już drugi puchar.
Narodowe Święto Niepodległości
10 listopada społeczność naszej szkoły wspólnie świętowała kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych, wysłuchać recytacji pięknych wierszy oraz obejrzeć film przedstawiający najważniejsze wydarzenia z historii naszej Ojczyzny.
W podniosłej atmosferze odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, włączając się tym samym w ogólnopolską akcję Szkoła do hymnu.
15
Z wizytą w Muzeum. "Górnośląski Park Etnograficzny” w Chorzowie
Uczniowie naszej szkoły, klasy 6a i b oraz 5b i 4a, mieli okazję uczestniczyć w wycieczce do niezwykłego Muzeum. Eksponaty muzealne to zabytkowe budowle związane z historią i tradycją naszego regionu. Ta wyjątkowa przestrzeń ekspozycyjna prezentuje architekturę drewnianą XIX-wiecznej wsi i znajduje się na świeżym powietrzu.
Podczas wycieczki dzieci uczestniczyły w niezwykłej lekcji w starej szkole – budynek szkolny pochodził z 1853 roku. Podczas lekcji można było posiedzieć w zabytkowej ławce, pisać piórem z obsadką, poplamić palce atramentem oraz poznać dawny system kar – klęczenie na grochu.
W drugiej części wycieczki uczniowie uczestniczyli w zajęciach pt. „Od ziarenka do bochenka”, podczas których zgłębiali tajniki powstawania mąki, a później chleba.
Każdy uczestnik wyjazdu miał okazję do wypieku własnej bułki.
Ta wycieczka pozwoliła dzieciom w sensie dosłownym dotknąć tradycji i poznać historię naszego regionu.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie