Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody ,,Międzynarodowego Dnia Liczby Pi”. Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3.
Uczniowie klas I-VIII zakodowali w tym dniu swoje daty urodzenia w postaci barwnej spirali, którą stworzył Martin Krzywinski, kanadyjski naukowiec polskiego pochodzenia i udekorowali nimi swoje klasy i korytarze szkolne. Symbol liczby π zawładnął w tym dniu całą szkołą. Uczniowie przygotowali projekty, z których poznali historię tej liczby, wzory matematyczne, w których wykorzystuje się liczbę Pi oraz próbowali w ciekawy i atrakcyjny sposób zapisać jak najdłuższe rozwinięcie tej liczby.
Na lekcjach matematyki została przeprowadzona specjalna lekcja o liczbie Pi. Uczniowie wypełniali karty pracy oraz rozwiązywali zagadki związane z tą liczbą.
Oto jeden z poznanych wierszyków pozwalających zapamiętać kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π
Raz w maju, w drugą niedzielę
Pi liczył cyfry pan Felek.
Pomnożył, wysumował,
Cyferki zanotował,
Ale ma ich niewiele…
π ≈ 3,141592653589793238……..
(Licząc litery w poszczególnych wyrazach otrzymujemy kolejne cyfry Pi). Podobne wierszyki znane są również w języku angielskim, francuskim, rosyjskim i innych.
Uczniowie klasy 4b delektowali się posiłkami z liczbą PI.
Za rok wymyślimy nowe aktywności.
Już zapraszam do wspólnej zabawy - nauczyciel matematyki Elżbieta Malec