Z radością informujemy, że uczeń klasy 8b Aleksander Wyszkowski został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zajmując 3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy Aleksandrowi i jego rodzicom.
Olek jesteśmy z ciebie dumni!
Z radością informujemy, że uczeń klasy 8b Aleksander Wyszkowski został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej zajmując 3 miejsce.
Serdecznie gratulujemy Aleksandrowi i jego rodzicom.
Olek jesteśmy z ciebie dumni!
Prace zgłoszone przez uczniów do konkursu plastycznego.
Stowarzyszenie Przyjazna Ósemka zaprasza do udziału w III Wojewódzkim Turnieju Szachowym o pochar Ósemki odbywającym się w Szkole Podstawowej nr 21 im. Józefa Lompy w Bytomiu.
Termin: 23 maja 2025 r.
Szczegóły w regulaminie:
szachy_25_zaproszenie_i_regulamin.docx
(foto: https://pixabay.com/pl/photos/szachy-szach-mat-szachownicy-5516446)
11 marca 2025 odbyła się akademia upamiętniająca patrona naszej szkoły – Józefa Lompę. Uczniowie klasy 5 A, wraz z wychowawcą, przypomnieli informacje biograficzne patrona szkoły. Elementem nawiązującym do regionalizmu było przedstawienie w gwarze śląskiej bajki „ O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach”, wykonanie tradycyjnych śląskich tańców. Wszystko to w pięknych, regionalnych strojach rozbarskich.
Koszt obiadów w maju to 153 zł (17 dni żywieniowych x 9zł).
Wpłaty należy dokonać do 25 kwietnia na indywidualne konto ucznia. Wszystkie wpłaty zaksięgowane po tym terminie będą zwracane na konto rodzica, a dziecko nie będzie wpisane na listę obiadową.
W marcu klasa IIIa wraz z wychowawczynią panią Alicją Sobocińską- Świerdzą pojechała do Miechowic. Tam zwiedziła Dom Matki Ewy. Matka Ewa pochodziła z bardzo bogatej rodziny właścicieli ziemskich von Tiele –Winckler. Jednak została ona zakonnicą ewangelicką i poświęciła się ludziom biednym. Pomagała im – szyła, leczyła, uczyła dzieci. Uczniowie z klasy IIIa uważnie słuchali pani przewodnik, układali puzzle, oglądali pamiątkowe zdjęcia, rzeczy osobiste, wyposażenie poszczególnych pomieszczeń. Potem przeszli na mały cmentarzyk, gdzie znajduje się grób Matki Ewy. Na koniec weszli do kościoła ewangelickiego, ufundowanego przez Matkę Ewę.
Kolejny marcowy wyjazd klasy IIIa to zajęcia w Pracowni Historii Bytomia w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Jana III Sobieskiego. Dzieci przespacerowały się przez centrum Bytomia. Obejrzały pomnik Świetlika, najstarszą i najwęższą bytomską uliczkę (Zaułek). Potem minęły Rynek z pomnikiem odpoczywającego lwa. Widziały też zegar słoneczny. W bibliotece uczniowie uważnie słuchali historii o bytomskim rozbójniku Pistułce oraz legendy dotyczącej Świetlika. Na koniec ułożyli z małych części portret Pistułki oraz kolorowali ilustracje dotyczące wysłuchanych opowieści.
We wtorek 8 kwietnia klasa IIIa z była na wycieczce zorganizowanej przez siostrę Leonię. Uczniowie pojechali do Krakowa do Wiosek Świata w Parku Edukacji Globalnej. Tam oglądali i wchodzili do różnych domów ludzi żyjących w różnych częściach świata. Zobaczyli jurty mongolskie, igla, chatki z Afryki, indiańskie tipi, wigwamy, domki mieszkańców Ameryki Południowej. Kolejnym punktem programu były warsztaty, polegające na odszukaniu kraju na kontynencie (kontynenty ułożono z kostki brukowej na ziemi). Następnie wszyscy spędzili czas z alpakami (miały one bardzo miękkie futerko). Po zjedzeniu obiadu uczniowie zwiedzili Muzeum Lotnictwa. Wycieczka była bardzo udana.
W tygodniu od 7 do 11 kwietnia uczniowie klas 1a, 2a,2b, 3a, 3b zrealizowali kolejną 7 lekcję w ramach „VI edycji Ogólnopolskiej Akcji Dzieci Uczą Rodziców.”
Temat lekcji brzmiał: „500 lat temu – Hołd Pruski”. Lekcja ta poprzez piękną prezentację w przystępny sposób opowiedziała dzieciom o wydarzeniu z 1525 roku, kiedy książę Albrecht Hohenzollern złożył uroczysty hołd królowi Polski – Zygmuntowi Staremu. W prezentacji dzieci poznają nie tylko głównych bohaterów i przebieg uroczystości, ale także znaczenie tego wydarzenia dla ówczesnej Polski.
Materiały wykorzystane w prezentacji w przystępny sposób pokazały naszym najmłodszym uczniom czym jest hołd, kim był król Zygmunt Stary, a także wprowadzają dzieci w świat historycznego malarstwa – poprzez dzieło Jana Matejki „Hołd Pruski”, które można podziwiać w Sukiennicach w Krakowie, w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie).
Dzieci podczas lekcji po zapoznaniu się z prezentacją wykonywały zadania: rozwiązywały quiz „Hołd Pruski”, kolorowały kolorowankę przedstawiającą to wydarzenie, łączyły w pary symbol z nazwą.
Zapraszamy na fotorelację z tych zajęć.
Miasto Bytom dołączyło do innowacyjnej akcji ekologicznej, promującej prawidłową segregację zużytego oleju jadalnego.
Od poniedziałku, 7 kwietnia, na parkingu przy Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów (ul. Pułaskiego 71) został umieszczony olejomat – specjalne urządzenie do bezpiecznego i wygodnego oddawania zużytego oleju i tłuszczów spożywczych.
To pierwsza tego typu maszyna na Śląsku, opracowana przez firmę EMKA Oil Sp. z o.o., dlatego tym bardziej warto, byśmy wspólnie promowali tę ekologiczną inicjatywę wśród mieszkańców naszego miasta.
Postępowanie rekrutacyjne do klasy I w roku szkolnym 2025/2026
Szczegółowych informacji udziela sekretariat szkoły w godzinach od 7:00 do 15:00
Informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem telefonu: 32/ 280-29-30
Ważne dokumenty - kliknij na link (można je również pobrać w sekretariacie)
1. Uchwała Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 30 października 2017 r. uchwala_LV_681_17.pdf
2. Komunikat nr 1/2025 z dnia 15.01.2025 r. KOMUNIKAT_NR_1-2025.doc
3. Komunikat nr 2/2025 z dnia 15.01.2025 r. KOMUNIKAT_NR_2_-2025.doc
4. Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_szkoly_podstawowej-2025.doc
5. Zgloszenie_dziecka_do_szkoly_podstawowej_rejonowej-_2025.doc
Przekaż 1,5 % z podatku dla Stowarzyszenia Przyjazna Ósemka KRS 0000434504
Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Nauczyciele, Pracownicy, Przyjaciele i Sympatycy naszej szkoły od wielu lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjazna Ósemka działającym przy naszej szkole.
Z tej współpracy rodzi się wiele projektów, działań kierowanych do naszych uczniów.
Współpraca pozwala nam też wnioskować do Stowarzyszenia o środki finansowe na różne potrzeby wynikające z funkcjonowania szkoły i Stowarzyszenie wtedy nas wspomaga!
Warto wpisać w rubryce cel szczegółowy klasę, do której uczęszcza dziecko, wówczas środki zostaną przekazane na klasę. Klasa wraz z wychowawcą wykorzysta te środki na swoje cele np. dopłata do wycieczki, wyjścia klasowego etc.
W związku ze zbliżającym się okresem rozliczeń podatkowych zwracamy się z prośbą o przekazanie 1, 5% podatku dla Stowarzyszenia Przyjazna Ósemka.
Z góry serdecznie Wam dziękujemy
Prezes Stowarzyszenia Przyjazna Ósemka
Pani Jessica Wrońska
dyrektor szkoły
Krzysztof Kawka
Nie tylko od święta należy zwracać uwagę na potrzeby osób starszych. Dlatego też, nasi mali wolontariusze chętnie odwiedzają seniorów spotykających się w naszej ochronce.
W środę 02.04 Mały Wolontariat pod opieką p. Katarzyny Burg i siostry Marietty Pyrek odwiedził seniorów z przedstawieniem i rozważaniami wielkopostnymi. Dziewczynki wręczyły też seniorom kurczaczki wielkanocne, które robiły z siostrą Mariettą na Kółku Misyjnym. Wolontariusze podczas takich uroczystości uczą się pracy na rzecz innych. Jest to niebywale cenne doświadczenie dla młodych ludzi.
26 marca 2025 r. naszą szkołę odwiedzili przyszli uczniowie klas 1-szych. Dzieci wraz z opiekunami mieli okazję poznać zaplecze edukacyjne szkoły.
Wzięli również udział w przedstawieniu artystycznym przygotowanym pod opieką wychowawczyń przez uczniów klas 1-3.
W poniedziałek 26.03 uczniowie klasy Ia, IIb i IIIb pod opieką wychowawców, wyruszyli na wycieczkę do magicznego świata, czyli do Centrum Rozrywki „Guliwer” w Katowicach. Centrum zajmuje imponującą przestrzeń ponad 1000m2 z różnorodnymi atrakcjami. Trampoliny, małpi gaj, domki tematyczne i wiele innych atrakcji czekało na naszych młodych odkrywców. Dzieci bawiły się do woli, czerpały radość z zabawy. Panie animatorki organizowały dla nich ciekawe zabawy i zawody sportowe. Po trzech intensywnych godzinach, gdy zdawało się, że energia naszych najmłodszych uczniów zaczyna uchodzić, nadszedł czas na krótką regenerację w autokarze i smakowity obiad w szkolnej stołówce.
Szybkie ładowanie baterii sprawiło, że nasi uczniowie byli gotowi na nowe wyzwania, czyli na zajęcia w szkolnej świetlicy i udział w przedstawieniu pt. „Zaczarowana Szkoła Wita Was” przygotowanego na DZIEŃ OTWARTY naszej szkoły.
Zapraszamy na fotorelacje
Uczeń klasy 8b Aleksander Wyszkowski awansował do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej!
Dodajmy, że jako jedyny uczeń z Bytomia.
Serdeczne gratulacje i życzymy sukcesu w finale i zostania laureatem!
Etap finałowy 8 kwietnia 2025 r., godz, 10:00 w sali nr 15
#nask #olimpiadaantysmogowa #olimpiadaesa.nask.pl
Uwaga mieszkańcy Karbia!
Bezpłatne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców Bytomia.
Szczegóły na palakcie.
Koszt obiadów w kwietniu to 126 zł (14 dni żywieniowych x 9zł).
Wpłaty należy dokonać do 25 marca na indywidualne konto ucznia. Wszystkie wpłaty zaksięgowane po tym terminie będą zwracane na konto rodzica, a dziecko nie będzie wpisane na listę obiadową.
Przez kilka dni w marcu świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki, który od 2019 roku obchodzony jest 14 marca. Uczniowie klas czwartych poprzez kodowanie utrwalali działania na liczbach naturalnych, rysowali krajobraz z figur geometrycznych oraz tworzyli mozaiki. W klasach starszych wybieraliśmy Mistrza Działań Pisemnych, Mistrza Ułamków Zwykłych i Mistrza Ułamków Dziesiętnych. Najlepsi okazali się
Mistrz Działań Pisemnych
Szymon K. kl.4b, Julia G. kl.5a, Nikodem W. kl.5a, Marcelina M. kl.5b, Michał D. kl.5b, Zuzanna S. kl.5b
Mistrz Ułamków Dziesiętnych
Nadia O. kl.6a, Mikołaj Dz. kl.6a, Dawid Z. kl.6a
Mistrz Ułamków Zwykłych
Łucja G. kl. 7a, Paulina K. kl.7a, Ania B. kl.7a, Kacper P. kl.7b, Bartosz K. kl.7b, Ksawery Cz. kl.7b
Gratulujemy zwycięzcom
Tradycją naszej szkoły stały się obchody Dnia Świętego Patryka. Dzień ten jest świętem narodowym i religijnym Zielonej Wyspy- obchodzone jest w rocznicę śmierci Świętego Patryka przypadającą na 17 marca 461 roku. Z tej okazji cała szkoła została udekorowana symbolami koniczyny, flagami, wykonaliśmy piękną gazetkę. Całość obchodów uświetniła Zielona Kawiarenka z degustacją ciasteczek, trójkolorowych galaretek, zielonego ciasta i innych zielonych słodyczy. Uczniowie wykonywali sobie zdjęcia w fotobudce z Leprikonami. Cała społeczność szkolna ubrała się w kolorze zielonym. Zieleń, a zwłaszcza koniczyna – shamrock, stanowi bowiem symbol Irlandii, jej wspaniałego krajobrazu, ale także emblemat wspomnianego święta. Nauczyciele języka angielskiego podczas lekcji opowiadali o tradycjach tego święta. Wszyscy bawili się świetnie.
Uczniowie dodatkowo w ramach indywidualnego konkursu przygotowali kapelusze.
Wyniki konkursu na” Najładniejszy kapelusz Skrzata Leprechaun’a”
1 miejsce Dominik Nosiadek kl. 3b
2 miejsce Nadia Gawenda kl. 6a oraz Julia Gawenda kl. 5a
3 miejsce Martyna Żak kl. 5a oraz Kaja Gucma kl. 5a
Wyróżnienie Oktawian Burda kl. 4a
Serdecznie Gratulujemy!
W dniu 14 marca uczniowie naszej szkoły: Kacper Niklas, Aleksander Wyszkowski, Tomasz Gajda oraz Jakub Czerniecki brali udział w Międzyszkolnym Turnieju Rummikub w Chorzowie. W ostatecznej klasyfikacji najwyżej uplasował się KACPER NIKLAS.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
Powered by aSc EduPage